| Tops a întrebat:

Deci mi-a p[lacut de o fata acum mult timp, am ramas buni prieteni, acum 2 luni prietenul ei a aflat "fosta poveste" si a inceput sa ma ameninte, sa imi zica sa nu ma mai apropii de ea, ea nu stie nimic, iar actualul a indepartat toti baietii din jurul >ei BINE... la inceput mi-a placut de caracterul baiatului aluia, parea un baiat foarte bun pentru fata aceea, dar dupa ce l-am cunoscut mai bine am aflat ca nu e asa... am aflat ca o batea, se certau des, ii citea arhiva pe mes etc.
Bun... acu 2 saptamani eram in parc cu o fosta colega si ea era cu prietenul ei pe banca alaturata, el era beat si a inceput sa tipe la ea, avea o doza de bere in mana a dat cu ea la nervi, si daca nu eram noi acolo o desfigura p fata. Apoi el a primit un telefon a plecat si ea a inceput sa planga dupa o jumatate de ora "eroul" se intoarce si incepe sa-i explice fetei ce s-a intamplat si o saruta(mai obligat sau nu) BUN acum e intrebarea: Credeti ca este prietenul ideal pentru ea? Daca voi ati fi in locul ei cum ati proceda?

Răspuns Câştigător
| AndraCB a răspuns:

Eu nu as mai fi de mult in postura asta, in locul ei. Nu as permite unui baiat sa dea in mine nici daca l-as iubi mai mult decat ma iubesc pe mine. Clar si fara exceptie! Despre el m-am lamurit ca e un tampit si un needucat, dar inteleg ca si ea are o problema daca permite asa ceva, si e mai grav pentru ca ea e cea care poate schimba asta. De ce nu rogi o prietena de-a ei (pentru ca inteleg ca tu ai restrictie) sa vorbeasca cu ea, sa-i deschida ochii? Sau chiar cu mama ei? Sa o puna la curent cu ce traieste fiica ei? Pe cine ar asculta mai mult? E tanara, mie nu mi-ar placea nicicum sa-mi amintesc asa de adolescenta mea si nici nu o fac. Am stiut cand sa spun "nu" si nu regret. Ba chiar ma bucur. Sunt uimita ca permite asa ceva, am vazut peste tot cazuri, si cazuri publice, ar trebui sa fie constienta ca ceea ce experimenteaza ea coincide cu povestile alea. Pun pariu ca daca o prietena de-a ei trecea prin asa ceva, ea ar fi zis "Lasa-l ca te raneste". Ea de ce nu face asa? Oricum ar intoarce-o, povestea tot se va termina, si eu zic sa o termine acum cu o doza de bere in cap, decat mai tarziu, in spital... ajut-o cumva, tu sau prin intermediul cuiva. Vad ca tii la ea, ca amic sau ca posibil prieten nu mi-am dat seama, dar ti-e draga oricum si i-ai face un foarte mare BINE si cred ca te-ai simti si tu mai impacat daca ai sti-o pe ea bine. Multa bafta! Actioneaza!