| anonim_4396 a întrebat:

Deci...pe primul' semestru la fizica mi-a iesit media 6 si de atunci mama ma tot toaca la cap cu fizica si alte porcarii din astea, dar cand incerc sa-i explic ca fizica nu-i de mine (adica retin extrem de greu lectiile alea idioate plus ca profa' de fizica e diriga-mea care si aia ii zice lu' mama ceva de genu: A pai el e lenes si ia note mici la fizica, la chimie si franceza dar in rest se descurca bine." imi vine so dau cu capu de pereti) si nu stiu cum sa fac sa o conving sa ma lase in pace. Aveti voi idei?
PS: nu vreau raspunsuri gen :Mai lasa calculatoru' sau vezi-ti de scoala.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la munca. Nu mai accepta bani de la parinti si contribuie si tu cu partea ta la cheltuielile casei. Iti promit ca in maxim 6 luni vei regreta amarnic fizica.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

La munca...la 14 ani nu cred ca ma angajeaza nimeni, si nu iau bani de la parinti (cel mult o data pe luna sau de 2 ori).

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci trebuie sa faci ce spun parintii. Si probabil undeva la tara, la ranit grajduri sau ingrijit porci, te angajeaza, daca nu ai pretentii prea mari (adica pe casa si masa si haine). pana la urma, e singura ta sansa daca esti hotarat sa ai atitudinea asta fata de scoala. Si cred ca ar fi mai bine pentru toata lumea: pentru tine ca ai scapa de fizica si ai invata valoarea muncii si a scolii (ai invata sa-i respecti pe profesori si in general pe cei mai invatati decat tine), pentru parinti, ca nu s-ar mai necaji cu tine, pentru societate ca n-ar mai investi atatia bani sa ofere privilegiul scolarizarii unei persoane care nici nu-l merita si nici nu si-l doreste.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Nu cred ca numai din cauza a trei materii la care mi-au iesit media 6, 7 si 7 ajung la hranit de porci sau alte din astea.Si cum am mai spus, imi e foarte greu sa retin lectiile la fizica si problemele alea incurcate plus ca...Ah nu mai conteaza.