| BiscuiteeeMoale a întrebat:

Dupa ce a cheltuit o patrime din suma pe care o avea un tanar mai are 12 lei.Suma initiala era egala cu ...lei.Help pleasepuppy dog eyes fundita
PS. Dati-mi si rezolvarrea

Răspuns Câştigător
| SimoDR a răspuns:

Notam cu X suma pe care a avut si rezolvam asa:
X:4 = 12, deci X = 12*4. deci suma pe care a avut-o este 48 lei

| PufoseniaDF a răspuns (pentru SimoDR):

Ba nu! E gresit! pentru ca o patrime din 48 = 12, iar daca a cheltuit 12 lei (o patrime din 48) rezultetul nu da 12! Rezultatul corect este 16:

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Evident ca suma initiala este 16 lei. Sper ca te-am putut ajuta. Bafta!