| ABCD122 a întrebat:

După părerea voastră, care-i cel mai bun profil? Real sau Uman? Tu la ce profil esti?

Răspuns Câştigător
| Anna16172023252830 a răspuns:

In asteptare

Depinde de persoana. Eu consider ca la ambele se învață, dar depinde de fiecare persoana în parte asta. Dacă îți place matematica, fizica, chimia și alte materii reale, atunci poți sa alegi profilul real, dar dacă ai o înclinație spre română, geografie, istorie și materiile umaniste, atunci poți sa alegi umanul. Cei mai mulți zic ca profilul real e cel mai bun, dar eu cred ca e ceva subiectiv. Adică sora mea e buna la mate și e la real. E buna și la materiile umaniste, dar le prefera pe cele reale. Eu sunt buna la cele umaniste și atunci m-am înscris la filologie. Știu ca stereotipul e ca realul e cel mai bun, dar în viața contează persoana sa fie buna în ceea ce face, deci eu merg pe acest principiu. La filologie înveți latina și dai teza la ea. Nu e foarte grea, dar și ea este abordată subiectiv. În clasa noastră profesorii ne dau mult de invațat la materiile de profil, la restul materiilor mediu sau puțin. Știu ca toată lumea zice că la uman e lejer, dar nu întotdeauna. Poate nu avem matematica, fizica și chimia la același grad de dificultate, dar nu e mai lejer la noi, depinde de școală și de pretențiile profesorilor. La uman dai teza la română, latina, engleza/franceza, geografie/istorie. Asta e părerea mea și sper ca nu am jignit pe nimeni cu ideile mele prostești sau cu comparațiile absurde.

10 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Sunt la uman. Ador asta

| AvalohAlyn a răspuns:

Mai mult imi place tot ce tine de UMAN, domeniile umaniste decat celelalte de real.happy
Intotdeauna am fost atras de uman.happy
Sunt la uman si asa va fi si la facultate(adica de domeniul umanist), daca voi face una.happy
Seara frumoasa.

| bby a răspuns:

Real

| R0R0 a răspuns:

Bună!
Eu zic că la profil real e mai bine. Adica eu sunt pe profil real. Aici inveti mult si din greu.La uman e mai lejer.

| Staind a răspuns:

Uman.

| DeathOfDreams a răspuns:

Real.
Matematică-Informatică.
Ai cele mai multe oportunități după ce termini.

| EDMviolin a răspuns:

Nu exista cel mai bun profil.
Petrece-ti 4 ani de liceu invatand ceva ce iti place si ceva ce eventual vrei sa duci mai departe in viata.
Se spune ca, numai facand ce-ti place poti avea succes in viata.

| Anna16172023252830 a răspuns:

Depinde de persoana. Eu consider ca la ambele se învață, dar depinde de fiecare persoana în parte asta. Dacă îți place matematica, fizica, chimia și alte materii reale, atunci poți sa alegi profilul real, dar dacă ai o înclinație spre română, geografie, istorie și materiile umaniste, atunci poți sa alegi umanul. Cei mai mulți zic ca profilul real e cel mai bun, dar eu cred ca e ceva subiectiv. Adică sora mea e buna la mate și e la real. E buna și la materiile umane, dar le prefera pe cele reale. Eu sunt buna la cele umane și atunci m-am înscris la filologie. Știu ca stereotipul e ca realul e cel mai bun, dar în viața contează persoana sa fie buna în ceea ce face, deci eu merg pe acest principiu. La filologie înveți latina și dai teza la ea. Nu e foarte grea, dar și ea este abordată subiectiv. În clasa noastră profesorii ne dau mult de invațat la materiile de profil, la restul materiilor mediu sau puțin. Știu ca toată lumea zice că la uman e lejer, dar nu întotdeauna. Poate nu avem matematica, fizica și chimia la același grad de dificultate, dar nu e mai lejer la noi, depinde de școală și de pretențiile profesorilor. La uman dai teza la română, latina, engleza/franceza, geografie/istorie. Asta e părerea mea și sper ca nu am jignit pe nimeni cu ideile mele prostești sau cu comparațiile absurde.

| Anna16172023252830 a răspuns:

Scuze ca am scris de 2 ori, dar am greșit niște cuvinte

| Emmasofff a răspuns:

Uman