| kitty10 a întrebat:

E grea latina? Anul asta trec in a8a j as vrea sa stiu cum e

Răspuns Câştigător
| lola a răspuns:

Nu pot spune ca e grea dar mie nu mi-a placut. poate si din cauza profesoarei care era o ceausistastraight faceparerea mea e ca daca nu esti atenta la primele lectii poti sa te iei de cap apoihappy

11 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Limba de lemn...nu te stresa, nu vei conversa niciodata in acesta limba, ea doar te va ajuta sa deslusesti si sa intelegi unele cuvinte de larga circulatie sau sa vezi de unde isi au originea altele...cand aud de limba latina, imediat in gand imi vin urmatoarele versuri:
"Silva, silvae/La toamna tataie"... feresca ...ptiu, ptiu sa se intample acest lucru doar la o ora de latina pe saptamana. Bafta in noul an scolar!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

O sa ai doar o ora pe saptamana, si nu, nu e grea. E doar putin... ciudata de celelalte. Daca tii minte 2 sau 3 reguli de pronuntie, nu vei avea probleme!

| demonangel37 a răspuns:

Ok latina este usoara daca sti cum sa inveti la citit este cel mai usor pentru ca se citeste exact cum se scrie numai 2 sau 3 ca in franceza exemplu ae se citeste e deci pot spune ca este usoara latina deci ai grija cu pronuntia si invata bine ce ai acolo exemplu: pronumele, subsatntivul etc. aici s-ar putea sa-ti fie un pic mai greu.

| catalina_2916 a răspuns:

Nu.nu e grea.se citeste asa cum se scrie, doar cu cateva mici exceptii,, ae" se pronuntza,, e" .etc...mai ales ca o sa ai doar o ora pe saptamana, n-ai de ce sa-ti faci probleme...big grin

| AndutzaAndu a răspuns:

Nu e asa grea...tre sa stii cateva reguli de pronuntie si km atat

| RappK a răspuns:

Prea usoara:p!

| ionnik a răspuns:

E o limba tampita si invatata degeaba laughing mie asa mi s-a parut nu stiu la ce poate folosi in viata straight face daca vrei sa mergi mai departe la un profil de uman invata latina ca o sa dai teza in a9a.acum ma bucur ca n-am intrat la filo ca era vai de capul meu straight face in fine nu ajuta cu nimic nu este grea dar... e plictisitoare thinking parerea mea

| MisterSteeck a răspuns:

Nu e grea e scarboasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer latina nu e prea grea dar mie nu-mi place. Poate pentru ca nu am fost atenta la primele 2-3 lectii, iar acum nu mai stiu nimic. spre deosebire de celelalte limbi mi se pare cam ciudata. vei vedea si tu cum e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamneee e super naspa! magistra e praf!

| dany_4018 a răspuns:

Si eu am facut latina si chiar mi s-a parut usoara deci nu ai de ce sa te speri incearca sa tii minte unele notiuni de baza si totul va fi usor