| IulicaBiancutza a întrebat:

As vrea sa stiu cum este clasa a V a? Ca eu trec anul acesta a V a si as vrea sa stiu daca este usoara sau grea!
Dau Funda celui care imi spune si ce ar insemna raspunsul lui!

Răspuns Câştigător
| WinnieThePoof a răspuns:

Imi amintesc cum era in clasa a V-a... Era frumos. Cu profesorii o sa te obisnuieti repede. Materiile nu sunt grele. E important sa fi atenta la ore. Daca esti atenta totul o sa fie ok. Dar vezi ca aici nu mai e ca in clasele I-IV. Invatatul e invatat, tema e tema si testul e test. Nu te omoara nimeni daca nu ti-ai facut o tema sau ti-ai uitat caietul acasa. Nu te speria. Profesorii au metodele lor de a "pedepsi" pe care o sa vi le spuna la inceputul anului. Spre exemplu ar putea sa-ti puna un punct negru daca nu ti-ai facut tema. Atat. Dar e importat sa ti le faci si sa inveti chiar daca nu va fi greu pentru ca dupa cum te inveti din clasa a V-a asa iti va merge pana intr-a VIII-a doar ca materia devine mai grea. Hai sa-ti spun cum o sa fie la fiecare materie:

Lb Romana:
O sa fie usor. O sa invatati si alte parti de vorbire si de propozite pe langa cele pe care le-ati invatat in clasa a 3 a si a 4 a. O sa mai adaugati cateva lucruri la analize dar o sa le invatati usor.

Limbile straine:
O sa se mai adauge inca una pe langa cea pe care ati facut-o pana acum. Iar cea pe care ati facut-o deja o sa faceti doar un fel de recapitulari si invatati lucruri noi.

Istorie:
Istoria e foarte interesanta. E ca si cum ai asculta niste povesti. O invatati despre Preistorie, cum s-au inventat primele scrisuri, cum era impartite "statele", despre Dacia si Roma, etc. O sa-ti placa. Notele le luati din raspuns oral di lectia de zi si test la fiecare sfarsit de capitol. (asa e la noi) Dar nu e greu stai linistita.

Matematica:
O sa invatati mai multe lucruri de baza care o sa va fie de mare folos in clasele urmatoare. Nu o sa fie greu. O sa vezi.

Biologie:
Notele le veti lua in aceeasi metoda ca la Istorie. O sa invatati despre plante in clasa a V-a.

Geografie:
La fel ca la Istorie si Biologie doar ca invatati despre planeta.

Tehnologie:
In clasele mici lucram cu hartie colorata, foarfece si lipici. Acum doar sa scrieti.

O sa mai fie Religia, Muzica, Desenul si Sportul care sunt foarte usoare.

Sa stai linistita si sa nu te sperii de ce ti-am zis. Nu e atat de greu pe cat pare. E usor. Mie mi-a placut clasa a V-a. Succes si vacanta placuta!

P.S. Scuze ca am scris atat de mult.

11 răspunsuri:
| Λndrei a răspuns:

La ca restul claselor de până acum. Dacă înveți ceea ce ți se predă atunci va fi ușor, (munca suplimentară poate aduce satisfacții în plus).
O să trebuiască să te înveți cu schimbul profesorilor și cu metoda fiecăruia de a preda. Baftă în gimnaziu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu mi s-a parut greu. E doar trecerea asta de la un singur profesor la mai multi, dar sigur te vei obisnui cu timpul.
Insa...*doar o parere personala* matematica de clasa a cincea mi s-a parut cea mai nasoala si plictisitoare. Calcule si nimic mai mult.

| jamal000 a răspuns:

E doar o alta etapa, schimbarea va fi radicala pentru ca vei avea diriginta care se va ocupa de problemele clasei si cate un profesor la fiecare materie. E ceva mai greu pana te acomodezi, insa pe parcurs te vei obisnui. Bafta!

| RockableHu a răspuns:

E superbă! Eu trec a VI-a şi clasa a V-a mi s.a părut foarte frumoasă! Îţi cunoşti profesorii, te obişnuieşti cu ei, cu mutatul din clase... O să îţi placă! Deja eşti mare dacă treci a 5-awinking

| RalukaRallu12 a răspuns:

E usor. profesorii nu sunt foarte exigenti in primul sem, nici in al doilea deoarece va lasa sa va obisnuiti cu ideea ca nu mai aveti ore cu aceeasi profesoara zilnic. lectiile sunt oarecum asemanatoare cu cele din clasele mici in primul semestru e ca un fel de recapitulare, in schimb in al doilea nu va fi putin mai greu. diriga de obici in a cincea nu e o pacoste deci sigur o sa fie buna cu voi. oricum daca tu inveti iti spun eu ca o sa ti se para si tie foarte usoara si o sa ai note mariwinking

| Zizica14 a răspuns:

Clasa av-a este si usoara si grea- e usoara fiindca(sau cel putin la scoala noastra) profesorii te iau mai usor in primul semestru, considerat de acomodare. Grea este deoarece sunt multi profesori si e greu sa fi ''preferatul'' fiecarui proflaughing+ sunt unii foarte exigenti(ca de ex d-na de franceza- ai facut ceva rau -2 in catalog, dar nu te speria(depinde la ce scoala esti)).
Primul semestru mi-a coborat media anuala, media semestriala pe primul semestru fiind 9.66 parca. dar pe al doilea a fost 9.93sad deci ai grija la primul semestruhappy:
Ai grija si la nota de la purtare si sa nu crezi mereu zvonurile despre dirig ul/a pe care il/o vei avea.
Mult SUCCES in clasa a V-ahappy

| Elenana a răspuns:

E frumos! La inceput e usor, cunoasteti profesorii va obisnuiti cu ideea ca nu mai aveti un singur profesor toata ziua iar in legatura cu lectiile in primele saptamani se face recapitulare iar dupa incet incet intrati in materia de clasa a 5 a care nu e foarte grea daca inveti definitiile. Sincer mie cea mai grea lectie din clasa a 5 a mi s-a parut aceea cu puterile dar pana la urma te obisnuiesti si cu ea. Succes! happy

| Fastmanx21 a răspuns:

A5-a si a 8a sunt cele mai usoare clase din generala...

| GTAgamer a răspuns:

In clasa a V-a este diferit pentru ca nu ai la ore doar doamna invatatoare ci ai noi profesori care au fiecare alt stil de predare si depinde de tine... Daca inveti iti va fi usor iar daca nu, profesorii o sa te ia in gand rau si asa vei fi pe parcursul claselor V-VIII.

| Lyra a răspuns:

Clasa a V-a este frumoasa, intalnesti noi colegi si in clasa a 5-a profesorii o sa fie mai ingaduitori deoarece sunteti noi venitihappy

| BoLteX a răspuns:

E grea super grea mai bine lasa-te de sccoala o sa iei numai 4 oricum