| Pιxxιε a întrebat:

E normal sa nu am menstruatie la 13 ani?straight faceSi.Fetelor.inainte sa va vina prima data ce simptome ati avut? Multumesc anticipat! Funda!:*

Răspuns Câştigător
| blondaa_2641 a răspuns:

Stai linistita, nu e absolut nici o problema! intre varstele 10-16 este normal sa iti vina. Cand iti poti da seama ca va veni : dupa ce au trecut 2 ani de cand au inceput sa-ti creasca sanii, dupa ce deja ti-a crescut parul pubian (la subrat) si dupa ce ai avut primele scurgeri vaginala (de o culoare usor galbuie) big grin, Dar aceste prime semne nu ti-au aparut pana la varsta de 16 ani ar trebui sa iti consulti medicul. Simptomele difera de la fata la fata : unele au crampe la nivelul burtii, chiar groaznice, unele dureri de ani, stari de greata, dureri de sani, unele pe toate, sau unele nici unul din cele de mai sus. Stai linistita fiecare organism e diferit, iti va veni cand va fi pregatit, chiar cand nu te astepti :*, dar e bine sa fii pregatita, sa ai in ghiozdan un absorbant in caz de orice (ti le recomand pe cele Always), oricum trebuie sa te simti norocoasa ca nu ai, o grija in minus, chiar daca te poti simti ciudat fata de cele care au, dar chiar nu ai de ce. Sper ca ti-am fost de ajutor :X. Te cred ca ai nevoie de pareri si eu am fost la fel. FUNDA?batting eyelashes Merci si eu.pup :*

7 răspunsuri:
| TeooTeo a răspuns:

Este f normal love struck
eu am 12 si am
simptomele sunt de dureri de cap, burta, stari de greata(poti vomita), febra...depinde si de organism :d
byelove struck

| BetterThanDrugs a răspuns:

Buna:*

In primul rand menstruatia nu vine la aceeasi varsta la orice fata. difera de la corp la corp.mie mi a venit l 14 ani si jumatate.insa daca nu esti sigura.si inca simti o oarecare teama.du te la un ginecolog.de preferat o femeie.si ea o sa te lamureasca si o sa fii sigura atunci ca nu ti se intampla nimic rau.
Deci Nu te ingrijora, nu ai nicio problema! Unor fete le vine menstruatia si la 14, 15 ba chiar 16 ani!

Referitor la simptome.nu am avut decat mici dureri de burta cu o zi inaintehappy
Te pup;*

| cryssa a răspuns:

Da, este normal
fiecare fata se dezvolta in ritmul ei
inainte sa iti vina prima data simti dureri de cap, de burta si un junghi in spatewinking

| iustii21 a răspuns:

De ce nu?! E foarte normal.Eu am 12[merg pe 13].NU mi-a venit inca.NU e nimic grav.Nu iti fa griji.Totul e normal. Poate ca al tau corp se dezvolta putin mai incetiar hormonii produsi de creier inca nu s'au deplasat in tot corpul.Asta se intampla.Simtomele pot fi:
-Iti apare un lichid alb-galbui pe slip;
-Ai crampe in zona abdomenului;
-Nu ai pofta de mancare;
-etc:)
Uite, iti dau un site de unde te poti informa mai mult daca ai vreo intrebare, logheaza`te si ti se va raspunde;;)
www.noifetele.ro
Sper ca ti'am fost de ajutor.:*
Funda?;;)

| Laurixu a răspuns:

Sh mie mi.a venit la 13 sh m-a durut burta ingrozitor dar poate sa.ti vina fara sa te doara:d.hee hee nu te mai stresa asa sh trieshte.ti viata din plinwinking:* pupiqii:*:X

| 00Likeastar a răspuns:

Da este normal. bunicii mele i-a venti la 18 de exemplu.iar la mine[[care sunt de varsta ta desi mie mi-a venit la 12 ani]] eu nu am avut nici un fel sintom.eu nu am simtit nimic, de exemplu cum spun fetele ca le doare burta sau ce mai zic ele.mie cand mi-a venit am avut o pata rosie si atat.

| Rebbe999 a răspuns:

Este normal.Eu am 12 ani si 7 luni si nici mie nu mi-a venit inca.NU iti face griji pentru ca o sa iti vina cand nu o sa te astepti. Oricum poti sa porti in ghiozdan un absorbant.