| Srg_Sergiu_1994_G9UB a întrebat:

Este bun zynerit pentru coșuri 4, 5? Am auzit că usucă pielea și o face urâtă... Ce părere aveti?

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Zynerit contine zinc. Acest element reduce excesul de sebum de pe piele. Asa vor disparea si cosurile. Nu l lua in cantitati prea mari, are si reactii mai urate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zineryt contine ca ingredient activ eritromicina ( un antibiotic cu efect asupra bacteriei ce provoaca acnee - P.Acnes ) sub forma unui complex de zinc, acest complex este dizolvat in alcool. ( este o sticluta cu alcool si una cu pudra ) Alcoolul este un iritant major iar pielea va reactiona la el, se va deshidrata si vor aparea zone care se decojesc/descuameaza. In cazuri mai putin fericite poti sa te trezesti cu arsuri. Glandele sebacee ( care produc sebum) inteleg din aceasta uscare excesiva ca este nevoie sa produca mai mult sebum si astfel se creeaza un cerc vicios pentru ca sebumul intretine bacteria P.acnes. ( Sebumul are un pH ridicat iar bacteriile sunt tinute sub control de un pH mai scazut ) Alcoolul distruge celulele pielii, bariera protectoare si matricea intercelulara, el impiedica vindecarea pielii si le permite bacteriilor sa se inmulteasca. Tenul tau o sa se descuameze si peste cosuri o sa se formeze o pojghita care nu le va mai permite cosurilor sa se vindece intr-un timp rapid dar va favoriza aparitia petelor post acnee. Din punctul meu de vedere este o prostie si n-as recomanda sa-ti aplici asa ceva pe ten.

Sebium Global - contine ingrediente antiinflamatoare, calmante si acid salicilic ( este usor antibacterian ). Cosurile se vindeca in 3-5 zile cu ea dar nu rezolva cauza aparitiei lor.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10029570

Foloseste un gel bland pentru curatarea tenului de doua ori pe zi - iti recomand Balea med ultra sensitive waschgel, costa 9 lei, nu contine iritanti, curata bland si il gasesti in magazinele DM. Nu trebuie sa sari peste curatarea tenului.
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html

Trebuie sa gasesti si cauza aparitiei cosurilor - maini murdare, produse de styling care ajung si pe fata, telefon sau casti care-ti ating fata, spuma de la sampon care iti atinge fruntea cand te speli, alimente nepotrivite etc.
Lactatele ( lapte, iaurt, branza etc ), sucurile accidulate si cu adaos de zahar, cafeaua, dulciurile, ciocolata, prajelile, snacks-urile, carnea de porc, conservele - favorizeaza aparitia acneei si inrautatirea acesteia.