| Gorea66 a întrebat:

am 18 și am o Acnea foare urâta roșeața coșuri am încercat tratamente zynerit bioderma tot felul de astea și nimic as vrea sa încerc pastilele derminax ați auzit careva de ele sau aveți prieteni care au încercat va rog fau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| iulian1302 a răspuns:

Buna. NU se face tratament pentru acnee fara un consult dermatologic in prealabil! NU toate tratamentele pentru acnee vor da roade in cazul tau. Poti face toate tratamentele din lume daca nu respecti normele de dieta; trebuie sa ai grija sa nu mananci prajeli, grasimi, mancare condimentata, snacksuri, dulciuri, sa nu consumi sucuri acidulate, alcool etc. De asemenea, trebuie sa ai grija la igiena tenului: pielea afectata trebuie spalata cu apa calda si sapun zilnic fara a folosi alte produse care pot dauna pielii. Inca ceva - acneea ta poate fi de cauza endocrinologica( pubertatea ) si atunci trebuie sa se investigheze clar situatia ta! Repet, NU mai folosi tratamente pentru acnee de capul tau. Mergi la un consult de specialitate dermatologic, fa-ti cateva analize (pe care ti-le va recomanda cu siguranta medicul dermatolog) si mai apoi incepe sa urmezi un tratament adecvat nevoilor tale( pentru acnee si/sau pentru afectiuni endocrinologice) respectand desigur si "regulile" elementare de combatere a acneei (alimentatia+igiena).

| Maria1300 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic... Cel mai bine e sa iei de la farmacie laptisor de matca bio(e destul de scump-1 cutie=aprox 35lei ), dar vei vedea rezultate intr-o luna happy Gasesti instructiuni de utilizare pe ambalaj