| bluesky a întrebat:

Este ceva ineregula daca vomit dupa ce am mancat o masa consistenta, pentru a slabi? Ce efecte are?

Răspuns Câştigător
| Firefly a răspuns:

Se numeste bulimie.Nu e bine deloc. Daca faci asta de mai multe ori, corpul tau se va obisnui si atunci vei vomita singura, fara sa mai faci eforturi.==>Nu vei mai putea manca nimic.
Mai e nevoie sa zic ca va trebui sa fii internata in spital si sa fii hranita prin vene? Mai e nevoie sa iti amintesc ca organismul tau nu va mai primi substantele necesare si atunci vor aparea efecte secundare:parul iti va cadea, pielea va fi pamantie, vei lesina constant, etc?
Daca vrei sa slabesti, nu mai manca mult si fa FOARTE mult sport.Acum ca e vara, poti sa faci inot. E foarte sanatos si te ajuta sa slabesti. Dimineata, convinge o prietena si mergeti impreuna sa alergati! Renunta la gustarile intre mese, la dulciuri, fast-food, bauturi acidulate.Nu manca dupa ore 6.Seara,inainte de culcare fa 50 de abdomene.Mananca multe fructe si legume, nu renunta la micul dejun.
Nu apela la pastile pentru slabit, ceaiuri sau alte minuni. Cel mai important lucru e sa tii minte ca intr-o zi trebuie sa manaci "de toate":carne, fructe, legume si lactate.
http://www.csid.ro/dieta/

6 răspunsuri:
| JustMe a răspuns:

Daca faci asta inseamna ca ai bulimie, e o boala si nu e deloc sanatos. Sa nu mai faci asta! Iti faci doar rau!

| lavynika a răspuns:

Doamne fereste sa faci asa cevastraight face. NU este sanatos. Poti gasi alte solutii pentru a slabi in niciun caz asa ceva.

| Onutssa a răspuns:

Bineinteles ca este in neregula...asta duce la bulimie, care este o boala grava...vei ajunge sa vomiti dupa fiecare masa, sa ai dureri de burta sau chiar poate duce la fisurarea esofagului, ceea ce este periculos, deoarece poti muri

| alee_băă a răspuns:

Acest lucru se numeste anorexie!
si te sfatuiesc sa nu faci asa ceva pentru te poti baga singura in spital!sad
multe fotomodele fac asa ceva si in felul acesta se deshidrateaza!

| Adelina04 a răspuns:

Oh God sa nu mai faci niciodata asa ceva. Nu stiu exact efectele dar nu e deloc sanatos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nimic daca vomiti dupa ce mananci eu fac asta de 4 luni si nu am nimic am slabit 26 de kg
(bine... acum depinde si de organism)