| CurcubeuAlbNegru a întrebat:

Eu de ce m-am oprit din crestere? De 2-3 ani nu m-am mai inaltat deloc ( in prezent am 14 ani ). Acum 2-3 ani mi-a venit ciclul menstrual si am inteles ca dupa ce le vine menstruatia fetele nu mai cresc mult. E adevarat? Parintii sunt de inaltime medie si fratele meu e inalt. Eu de ce sunt scunda? sad Pana sa imi vine menstruatia eram o fata inalta.

1 răspuns:
| Neworder21 a răspuns:

Eu la fel am cercetat aceasta problema din punctul meu de vedere (al unui barbat)

exista doar 3 lucruri care pot duce la oprirea cresterii in inaltime: genetic, procesele hormonale (nu se mai secreta hormonul de crestere), si unele probleme de sanatate.

mai jos gasesti un sir de sfaturi si idei legate de cresterea in innaltime.
eu la fel m-am confruntat cu aceasta intrebare.

http://www.tpu.ro/......165-cm-la/

http://www.tpu.ro/......multumesc/

referitor la genetic: daca fratele tau e innalt, nu inseamna ca trebuie de exclus problema geneticii. Daca fratele e innalt, probabilitatea ca tu sa fii la fel de innalta ca el e 1/2. (Vezi rezolvarea problemelor cu cromozomi.)