| Neworder21 a întrebat:

Buna seara la toti.
Am o intrebare, legata de inaltime si de crestere.

Problema cosnta in aceea ca sunt cam josut. (165 cm) la 19 ani.
(62 kg)
S-a accentuat dupa ce a fost respinsa cererea mea la o functie, in cadrul unei firme, (nu intru in detalii, principalul este ca e una ce tine de relatiile cu clientii, publica si o statura inalta e o cerinta, cred eu pentru ca astfel inspira mai multa incredere)

Prietena mea e cu vreo 10 cm mai innalta, desigur si asta ma cam distruge pe dinauntru sad

Scopul meu este sa cresc cel putin inca vreo 10 cm.

Am cautat mult, si aceasta problema framanta destul de multi oameni, de aceea va rog pe cei care cunosc metode sa ne spuna, la fel si pe cei care au trecut prin aceasta problema si au reusit. Sunt discpus sa ascult si sa colaborez cu cei care au aceasta problema, cei care doresc sa creasca in inaltime mai rapid.

Deci prezint rezultatele cautarilor mele (metode) :
1. exercitii fizice speciale.
a - care indreapta sira spinarii, indreapta umerii si astfel partea de sus a corpului se indreapta. Sunt mai multe tipuri de asemenea exercitii, insa ele doar indreapta sira spinarii nu ajuta la cresterea in inaltime.
b. exerciti fizice care accelereaza procesul de crestere.
(Se refera la incheieturi) ele elimina stagnarea cresterii care incepe pe la 18-19 ani
[atarnarea la bara fixa, si sarituri de jos pana sus cu maxim avant]
c. exercitii fizice care actioneaza direct dar foarte lent la cresterea oaselor in lungime (din cate eu am inteles)
Consta in actiunea fortei de gravitatie: atarnarea cu picioarele in sus. Te prinzi cu picioarele de bara fixa si atarni cu capul in jos, astfel intreaga greutate trage corpul in jos, de la picioare.
{am incercat acest exercitiu, cateva zile la rand
banuiesc ca pot aparea efecte negative, intrucat sangele se scurge la cap, si plus la toate, talpa piciorului e supusa unei presiuni mari (eu cu ea ma tin de bara) si doar destul de tare}

2. sportul. Cu totii am auzit de aceste variante:
*baschet
*fotbal
*innot
*atletismul

Am incercat toate aceste variante in afara de innot. am practicat cateva luni la rand, mai ales vara, cand faceam mai multe deodata, efect nu am simtit.

3. operatie care consta in taierea oaselor si concresterea lor la loc.
(Nu am incercat si cred ca e o prostie, chiar daca poate da rezultate eficiente)
La acest variant spun NU din start.

4. Somatotropina - hormonul cresterii
a - pe cale naturala este secretat de hipofiza.
am auzit ca mai des in timpul somnului si ca raspuns la eforturi fizice (eforturi fizice am facut, nu a ajutat)

Cunoasteti alte metode de a stimula secretarea acestui hormon?
b - Pe cale artificiala. (Alta metoda nu mai vad)
nu sunt sigur doar de efectele secundare, nu stiu daca exista riscul sa apara asa ceva ca acromegalia sau alte efect. negat.
daca ar binevoi vreun endocrinolog sa ma sfatuiasca cum fac mai bine

Rog sa tratati aceasta intrebare cu seriozitate, fara prostii si glume de prost gust.
Sunt binevenite orice propuneri care credeti Dumneavoastra ca o sa functioneze.

Nu ma sfatuiti sa merg la psiholog, asta nu ma va ajuta cu nimic in cresterea in inaltime, desi as asculta cu placere sfaturile lui.

Multumesc anticipat.

Voi lupta ca sa fiu la innaltime!

Răspuns Câştigător
| JokerV a răspuns:

Am cautat si eu tot aici pe TPU, si un baiat a spus sa fac 2000 de sarituri normale pe zis in fiecare saptamana, la inceput nu am crezut ca e cv dar intr-o zi eram plictisit si am incercat si asa am facut toata saptamana. AM LUAT IN INALTIME 3cm! mentionez 3Cm de la 1.72 la 1.75, cand efectuezi sariturile incearca sa faci ori cate 500 ori 1000, deci 2000 de sarituri normal pe zi

| TheQuestionQuestionQuestion a răspuns (pentru JokerV):

Cat de inalte trebuie sa fie sariturile.asemanatoare cu cele de saritul corzii sau sa sari 30-50 cm in aer?

| WayhaughtK a răspuns (pentru JokerV):

Chiar functioneaza? Eu am 1.69 si vreau sa am 1.75
Scuze ca am scris dupa 5 ani laughing)

9 răspunsuri:
| Neworder21 explică:

Posibil e genetic, sunt deja mai innalt ca parintii mei.

Ce propuneri aveti ca sa rezolvam aceast problema, care va spune sincer si deschis ca influenetaza foarte mult caracterul si chiar viitorul persoanei.

| CowboyxD a răspuns (pentru Neworder21):

Cum adica 2000 de sarituri pe zi sau ce? este ireal

| Neworder21 explică:

Posibil e genetic, acum sunt mai innalt ca parintii mei.

Ce Propuneri aveti pentru a rezolva aceasta problema, care va spun din propria experienta, iti schimba viata, caracterul, modul in care te privesc oamenii mai "mari" si chiar viitorul propriu.

| Marwell a răspuns:

Eu am fost toata adolescenta mic, la 16 ani aveam 160, pe la 18 ani m-am apucat de exercitii pentru inaltime, si chiar am avut rezultate instant, a doua zi dupa exercitii aveam cu 1 cm mai mult, bine ca nu crescusem in oase, dar am intins coloana bine, acum am 175 si mai cresc, exercitiile le fac in fiecare seara, 15 min maxim, le gasesti aici gratis :
http://fit4sport.wordpress.com/cum-sa-cresti/exercitii-crestere/

| blac a răspuns:

Sa stii ca, cu innotul reusesti sa te mai inaltezi.big grin Un coleg de al meu asa a facut!

| Fitildestar a răspuns:

Daca intri pe www.inaltimeperfecta.com vei afla cum sa cresti in inaltime. Si eu am avut acest complex... si sunt multe persoane ce sunt mici de inaltime. Cu totii trebuie sa aflam ca, cresterea in inaltime este posibila! eu inainte ma luam dupa tampenii de pe net, ca este predefinita genetic, ca *** nu stiu ce. Dar cu cateva luni in urma am dat de www.inaltimeperfecta.com. POt spune cu mana pe inima ca am crescut 4 cm cu programul din carte. SI eu nu sunt singurul. Sunt mii de persoane ce au reusit sa creasca din cartea lor. De aceea ii si recomand pe ei. LA inceput cautam astfel de metode, si sunt o gramada de site-uri ce vand astfel de carti. TIN SA PRECIZEZZ CA SUNT TZEPE! Am cumparat de pe un site crestereainaltime si nici macar nu au avut bunul simt sa-mi trimita o carte tiparita! Pentru aproape un milion mi-au trimis un cd. Carte copiata dupa acestora si modificata cu o gramada de informatii eronate, pusa copy/paste pe un cd. recomand sa evitati astfel de inselaciuni. Oricum sta la alegerea dvs. de unde cumparati. De ori unde ati cumpara sa stiti ca aveti drepturi! Daca nu va convine puteti cere banii inapoi vanzatorului. Va rog frumos sa nu cereti exercitii din carte, retete nutrionale sau mai stiu eu ce. Respect drepturile de autor ale acestui domn si nu sunt aici pe site sa in calc aceste drepturi. POstez pentru a va ajua sa faceti o alegere.