| AndradaC99 a întrebat:

Exemple de adverbe relative?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adverbe relative (uneori insotite de prepozitii); exemple:"unde; cand; cum; incotro".

2 răspunsuri:
| danieladanaqwertyuiop a răspuns:

Formele pronumelui relativ sunt: care, cine, ce, ceea ce, cat, cata, cati, cate. Pronumele relativ cine se refera la fiinte, care si ce se pot referi atat la fiinte cat si la lucruri, iar cat se refera la cantitatea obiectelor.

Fiecare dintre pronumele relative poate introduce atat propozitii in relatie cu un substantiv (propozitii atributive), cat si propozitii in relatie cu un verb.

Functia sintactica a pronumelui relativ care introduce o propozitie atributiva se poate recunoaste usor inlocuind pronumele cu substantivul din regenta al carui loc il tine, la cazul pronumelui:

- subiect: Am apreciat eleva 1/ care se pregateste temeinic.2/

- nume predicativ: Nu stiam 1/ care este rezultatul concursului.2/

-atribut pronominal genitival:El s-a asezat langa o fantana 1/ a carei apa se scurgea. 2/

- complement direct: Zmeul acesta este mai puternic decat fratii lui 1/ pe care i-a lovit.2/

- complement indirect (in acuzativ): Am citit cartea 1/ despre caremi-ai vorbit. 2/

- complement indirect (in dativ): El a chemat elevul 1/ caruia i-a dat caietul. 2/

- complement circumstantial de loc: Admiram muntii 1/ spre care ne indreptam pasii.2/

- complement circumstantial de timp: Mi-am amintit ziua1/ in care am primit vestea. 2/

- complement circumstantial de cauza: Stiam 1/ din cauza caruiam-am suparat.2/

Pronumele relativ care la cazul genitiv asezat la inceputul propozitiei este atribut al substantivului si este precedat de articolul posesiv:

Am curatat pomul 1/ ale carui ramuri s-au uscat.2/
masculin singular feminin plural masculin singular feminin plural
Pronumele relativ se acorda in gen si numar cu substantivul inlocuit in propozitia regenta (pomul), iar articolul posesiv (ale) se acorda in gen si numar cu substantivul determinat din propozitia subordonata aflat la dreapta (ramuri).

Insotind un substantiv, pronumele relative care, ce, cat, cata, cati, cate se acorda cu acesta in gen, numar si caz si au functie sintactica de atribut adjectival:

A cumparat 1/ care carte i-a placut.2/

Am aflat 1/ ce elev intarzie."2/

Ei au luat 1/ cate flori au dorit.2/

Model de analiza

„Acum Vitoria se abatea iarasi intr-o tara cu totul necunoscuta, cu nume de sate si munti pe care nu le mai auzise. A facut popasul obisnuit intr-un sat caruia ii zice Sabasa…"

(M. Sadoveanu)

pe care = pronume relativ, simplu, genul neutru, numarul plural, cazul acuzativ, precedat de propozitia simpla „pe", functie sintactica de complement direct,

caruia = pronume relativ, simplu, genul neutru, numarul singular, cazul dativ, functie sintactica de complement indirect.

„In casa bunicilor am simtit nevoia sa notez ceea ce era chiar sub ochii mei."

(I. Teodoreanu)

ceea ce = pronume relativ compus, forma neutra, numarul singular, cazul nominativ, functie sinatctica de subiect.

Observatie:

Ceea ce este un pronume relativ compus cu sens neutru, cand se refera la un fapt, la o situatie anterioara : Vom discuta 1/ ceea ce ai propus.2/

Vedeam 1/ cat adevar, cata culoare se gasesc aici.2/

cat = adjectiv pronominal relativ, genul neutru, numarul singular, cazul nominativ, functie sintactica de atribut adjectival.

cata = adjectiv pronominal relativ, genul feminin, numarul singular, cazul nominativ, functie sintactica de atribut adjectival.