| anonim_4396 a întrebat:

Există iubire pură și dacă da ce e iubirea?

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Exista,si este eterna.
Vulpea zicea de struguri ca sunt amari.

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Iubire pura e atunci cand iubesti o persoana asa cum e ea, neconditionat de nimic (nu-l/o iubesti ca e frumos/a, ca e sarmant etc) si cand ii vrei doar binele indiferent ce ar insemna asta.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Iubirea = relatie comerciala.

| GoldenZenith a răspuns:

Iubirea pura? Asta deja e un mit. Cine mai crede in asa ceva in ziua de azi? Ce ti se mai pare a fi pur in zilele noastre? Iubirea e ca o "fata morgana" in desert. O iluzie. Te duce cu gandul ca iti aduce binecuvantare, ca te salveaza si cu cat faci eforturi sa te apropii de ea mai mult, cu atat realizezi ca nu exista si ca doar a fost ceva de aparenta.

Vrei sa vezi o definitie clara a iubirii/dragostei? Cauta in Biblie. Sunt niste cuvinte sublime acolo. Si sa incerci sa vezi daca descrierea aia se mai aplica in vreun fel noua, oamenilor robotizati si rigizi dpdv sentimental.

| GoldenZenith a răspuns:

Asa ceva?! rolling on the floor

| GoldenZenith a răspuns:

laughing) buna intrebare.

| PersonajFictiv a răspuns:

Iubirea e cand vrei ca cealalta persoana sa fie fericita, chiar daca nu este in viata ta si tu trebuie sa accepti ca nu esti cel ce o face fericita / cea care il face fericit.
E diferita de posesie si dependenta, care au ca scop folosirea persoanelor ca niste instrumente doar ca persoana in cauza sa uite de anumite probleme sau sa-i distraga atentia de la suferinta.

| GoldenZenith a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Ce draguuut.

| GoldenZenith a răspuns (pentru PersonajFictiv):

laughing) tu, figura mica.

p.s mi-ai inseninat ziua cu Timby love struck

| PersonajFictiv a răspuns (pentru GoldenZenith):

Mi-a aparut si asta pe aceeasi pagina laughing

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/......7fba66.gif

| GoldenZenith a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Multumesc, dar sunt heterosexuala. laughing