| myheroine a întrebat:

Exista vreun sampon pentru scadearea volumului? am foarte mult volum la par si as vrea sa stiu daca exista vreo marca de sampon care face sa mai scada volumul parului, vreau sa stiu cat mai multe detalii... dau fundahappy

Răspuns Câştigător
| koshmarul a răspuns:

Nu spun că şamponul tău nu-i bun, sau că trebuie neapărat să te speli cu o produse de la o anumită firmă, voiam doar să-ţi aminesc faptul că balsamul are tendinţa de a-ţi face părul mai moale şi mai fără volum. Ai încercat vreodată să te speli cu un balsam? Acum e timpul.

Apropo, există şi şamponuri pentru reducerea volumului (Elsève avea unul). Le poţi încerca

2. Contează cum îl usuci

Un păr uscat cu foehnul va începe să prindă volum, mai ales dacă ai părul creţ. Ca să se usuce bine, vei fi neovoită să dai cu mâna prin el, iar asta îi va da volum. După fiecare spălare, şterge părul bine cu un prospo, apoi dă-l cu spumă sau ceară, lăsând podoaba capilară să se usuce singură mai departe. Astfel ar trebui să obligi părul să stea mai bine.

3. Cum îl tunzi şi-l aranjezi?

Un păr filat întodeauna va avea mai puţin volum. La fel şi când vine vorba de părul întins cu placa. Gândeşte-te mai bine atunci când te tunzi sau când te aranjezi. Totodată, este bine să te dai cu un ulei înainte să foloseşti placa de întins părul. Firma Kallos obişnuieşte să scoată uleiuri bune, care nu necesită spălare după folosire.

Pe de altă parte, trebuie să ştii că o placă bionică face minuni. Ai să-ţi dai seama de-abia după ce incepi s-o foloseşti.

ne ajutam reciprok, imi dai fundita te rogggg