| anonim_4396 a întrebat:

Fiul meu vrea sa-si schimbe religia, problema nu e faptul in sine ci si ideea ca aceia duc un anumit mod de viata. M-am saturat de felul cum ne agreseaza ca nu suntem de acord cu asta si mai ales si de faptul ca insista sa facem si noi acelasi lucru ca si parinti. Ce parere aveti il dau afara din VIATA sau nu?

Răspuns Câştigător
| dicualex a răspuns:

Domnu' Dan. Sa-l dati afara din Viata [ Dumneavoastra] este cea mai mare si regretabila greseala pe care o faceti, desigur mare parte din vina o aveti si voi, pentru ca trebuia sa aveti grija sa fie educat din punct de vedere Religios [ nu e trebuie mea cum va educati copil, nu o luati personal ]. Ce religie aveti? Copilul cati ani are?
Schimbatul religiei nu este neaparat Un Pacat! Daca el crede ca e mai bine religia care o vrea trebuie sa te gandesti ca tot La Dumnezeu! o sa se gandeasca.
- Andreea cum adica daca e alegerea lui trebuie sa o respecte? In primul rand Copilul ar trebui sa respecte cuvantul parintelui nu invers!
- Onutza cati ani ai? Se vede ca esti copila dupa modul de gandire! TU Ca parinte l-ai lasa pe copilul tau sa se drogheze sau sa fumeeze etc ca e decizia lui si nu trebuie sa intervii!?, asa si Dan crede ce e mai bine pentru copilul lui.
Domnul Dan, eu va spun sa va consultati cu copilul, sa stati putin de vorba, sa-l intrebati de ce vrea sa faca aceasta schimbare, etc poate va intelegeti si renunta la gandul asta. O zi buna

4 răspunsuri:
| andreeeeea a răspuns:

Sa il da`ti afara din viata dvs vreti sa spuneti?
daca e asa NU categoric NU.
nu stiu exact ce religie si-a ales fiul dvs dar daca e alegerea lui trebuie sa o respectati.desigur nu trebuie sa faceti si dvs acelasi lucru chiar daca el vi-o cere!

| Roooxaneeelllll a răspuns:

Cum sa il dai afara?
daca el vrea asta nu te baga in decizia lui dar discuta cu elmsi spune-i ca voi nu va schimbati religia... daca el doreste asata sa o faca nu se supara nimeni.dar e alegere libera care si cum vrea sa creada.el nu trebuie sa va oblige sa credeti in ceea ce crede si el chiar daca veti ramane o familie dar cu religii diferite asta nu va schimba nimic din viata voastra.nu uita ca el acum face comparatii cum e la cealalta religie si cum e la cea care o are ...isi va da seama mai tarziu si se va schimba inapoi.sau poate va merge pana la sf vietii cu ea.DAR NU VA BAGATI IN DECIZIILE LUI SI NIKI EL NU ARE VOIE SA VA OBLIGE SA VA SCHIMBATI RELIGIA-inseamna ca nu aveti autoritate asupra lui de va agreseaza

| Roooxaneeelllll a răspuns:

Crede-ma ca stiu cum e sa fii si parinte si copil si nu ai vrea sa incerci si uh sa vezi cum e ...cati am eu sunt destul pentru tot ce stiu.eu nu m-am referit la toate deciziile doar la decizia de asi schimba religia. ceea nu nu e ceva rau...dar dan daca nu a precizat varsta copilului noi nu vem de unde sa ne dam seama care e gandirea persoanei respective. orisicum copilul lui dan are varsta cred cuprinsa intre 17 si 20 ani.nu uita ca e decizia lui

| dan42 a răspuns:

M-am gandit la asta deoarece a inceput sa devina un PERICOL pentru familia mea.Agresiunile fizice le face asupra mamei lui.Baiatul are 20 ani.
-pentru dicualex : baiatul are o educatie religioasa. am stat de vorba cu el si eu si toti cei care-l cunosc, inclusiv teologi din religia noastra precum si din alte religii.Ideea este ca baiatul este indragostit de o fata sectanta.Pentru ea face toate acestea.Numai ca atunci cand a luat hotararea nu s-a gandit si din ce vor trai.Simt ca are unele promisiuni vizavi de aceasta, dar cu promisiuni nu se poate trai.Pana sa mearga din usa in usa probabil trebuie sa inceapa cu noi, asta o fi regula.Nu ma preocupa ce religie va avea in final, ma doare ca nu vrea sa auda ceea ce trebuie in ceea ce priveste educatia lui care nu este finalizata.Omul trebuie sa munceasca pentru traiul zilnic.El trebuie sa faca pionierat 70 ore. Ce face merge la munca sau face prozelitism? NOI suntem rai sau el este neascultator? Daca era pe picioarele lui atunci cu adevarat avea dreptul la decizii de acest fel dar cand nu esti in stare sa-ti asiguri traiul zilnic...
-pentru onutza: eu nu ma bag in deciziile lui dar am dreptul de a hotara daca sa-l mai sustin material sau nu.TREBUIE sa dea ceva in schimbul a ceea ce primeste, nu?
Va rog, nu ma dezamagiti cu sfaturi gen asteapta ca o sa-i treaca... TIMPUL care-l pierde nu-l mai poate recupera...