| anonim_4396 a întrebat:

Funda! Am 18 ani, nu stiu daca problema este la mine, am nevoie de un psiholog sau pur si simplu prea diferit pentru lumea asta, cu toate astea m-am considerat mereu propriul sfatuitor si mentor, da stiu ca poate suna bizar. De la un timp ma simt ciudat, ma uit in jurul meu, pe langa persoane bune care sunt foarte rare (editie limitata) si le intalnesti de foarte putine ori in viata, poate niciodata, exista atat de multa ura, am tras cu ochiul subtil in aceasta multime de oameni si a fost de ajuns sa realizez ca traiesc intr-o lume a intereselor si a prejudecatii, majoritatea persoanelor pun etichete fara sa cunoasca cu adevarat si ii ranesc pe ceilalti din jurul lor, majoritatea trateaza viata atat de superficial si o considera un joc in care pot face ce vor. Cum am spus, de la un timp ma simt foarte ciudat, ma simt atat de singur chiar daca de fapt ma aflu intr-o multime de suflete, am o stare melancolica, uneori imi este dor de copilarie, imi este dor jocurile copilariei, imi lipsesc prietenii mei cu care stateam pana tarziu afara, de colegii mei, de profesorii mei, imi lipseste strigatul mamei care ma chema mereu in casa sa mananc laughing imi lipseste tot ce a insemnat copilarie, adolescenta...cred ca fericirea adevarata se gaseste in aceasta perioada, perioada in care era nevoie de atat de putin pentru a fi fericit (da, era), acum majoriata copiilor isi doresc telefoane si tablete de la varste foarte mici, ceea ce reprezinta o situatie delicata...eu ma bucuram de lucruri atat de simple care acum multora li se par atat de banale. Cu trecerea anilor timpul parca trece din ce in ce mai rapid, viata multora devine haotica si se transforma intr-o numaratoare inversa care nu le permite sa-si coboare ochii si sa descopere esentialul, simt atat de multa superioritate de sine in jur, lumea parca este un imens vulcan care sta sa explodeze, nu stiu, poate este doar parerea mea.
Intr-o zi am stat singur langa un copac intr-un loc retras, am meditat asupra acestor lucruri, totul a venit asa spontan, mi-am promis sa caut lucrurile bune in oameni, sa fiu mereu vigilent si sa tratez lucrurile altfel, sa ofer rafinament in tot ceea ce spun. Vreau si sper sa fiu diferit, chiar daca asta poate acum, in viziunea multora este de condamnat si poate parea ciudat. Un alt lucru, nu am inteles niciodata de ce majoritatea fumeaza, consuma droguri, jignesc, vor sa para persoane de neclintit, de ce majoritatea fetelor sunt atrase de acesti baieti, de ce virginitatea si moralitatea au ajuns o rusine...sunt de condamnat ca nu am facut-o pana acum, sunt de condamnat ca nu am facut-o cu prima care mi-a iesit in cale, sunt de condamnat ca vreau sa iubesc cu adevarat o fata si sa o fac cea mai fericita, pana la urma de ce ai face asta cu persoana pentru care nu simti nimic? o singura fata am iubit pana acum, dar nu a fost sa fie, dar stii cum este, nu poti avea pe cine cu forta.
Acum nu stiu, nu vreau sa par o persoana care dramatizeaza tot deoarece nu este asa, sunt un tip cu un vibe pozitiv si sunt destul de comunicativ si deschis, dar sunt curios sa stiu ce credeti si voi despre aceste lucrurihappy

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca tu simti nevoia sa vorbesti cu cineva specializat te indrum cu toata increderea. Am apelat si eu si chiar e un ajutor pe care nici nu-l simti cum vine, mai ales daca e un psiholog bun si o persoana placuta totodata.

| Laura a răspuns:

Ai stricat-o pe la mijloc. Una peste alta problema nu e să te crezi superior, să jigneşti şi să pari de neclintit, răutatea adevărată înseamnă a refuza să fii raţional, ignoranţă, ipocrizie şi mai ales comoditate şi sunt mult mai comune decât ai impresia, până şi în cele mai amărâte situaţii, nu e vreo noutate.
Referitor la al doilea paragraf, numai în prejudecăţi ai ţinut-o. Iar despre sex cred că ai o impresie greşită.

| OldSoul a răspuns:

I-auzi... Mi-am gasit fratele!
Sunt de acord cu tine, cu o singur exceptie, poti avea pe oricine cu forta, doar ca se numeste sechestrare, eventual viol... In rest serios vorbind sunt complet de acord cu tine si ma regasesc in tot ceea ce ai spus!

| oFrunza a răspuns:

Parerea mea pentru ca am fost si poate mai sunt in situatia ta dar cred ca cel mai bun psiholog sunt persoanele straine cu care nu ai nici o tangenta si banuiesc ca de asta ai si apelat la acesti site, poate.
Cauta persoane straine care nu iti stiu toata "povestea" dar care simti ca poti sa le spui o farama din povestea ta si sa afli parerea de la mai multi, vei vedea mai multe imagini de ansamblu si poate si ele se vor deschide cu o poveste spre tine...asa vei cunoaste si persoane "adevarate" care nu au cui sa se deschida.
Fumatul...nici eu nu am fumat pana acum o luna dar se pare ca usor, usor incep mai des pentru ca nu stiu...ma ameteste, ma face sa uit putin lumea care ma inconjoara sau poate asta e doar in mintea mea, dar ideea e ca daca vrei sa scapi de o durere, iti trebuie una mai mare.
Daca e sa iubesti o fata, incearca sa nu te schimbi pentru ea sau sa o schimbi pe ea dupa tine pentru ca din compromis in compromis o sa te alegi cu ani pierdut...
Sorry daca am fost putin pe langa subiect, cred...
Seara buna!

| julia5454 a răspuns:

Eu cred ca in viata chiar trebuie sa faci mereu ce vrei cand vrei si unde vrei fara sa te intereseze prea mult de consecinte. Viata este foarte scurta. 60, 70, 80 ani. Dupa murim. Si tot ce am facut vreodata pe acest pamant dispare. Mie personal mi se pare ca e mult mai faina viata de adult, cand nu ai pe nimeni langa tine care sa iti spuna ce sa faci, cand si cum. Ai o perioada foarte scurta de timp in care poti face absolut tot ce vrem. Degeaba suferim dupa o anumita persoana pe care o iubim. Degeaba ne pare rau de faptul ca am dezamagit unele persoane. Degeaba stam si muncim zi si noapte doar pentru a avansa intr-un rang care chiar nu conteaza. La un moment dat oricum vom muri si tot ce am facut pe acest pamant va disparea. doar persoanele apropiate noua isi vor aminti de cine am fost, dar si ele vor muri. Nici eu nu inteleg persoanele care se drogheaza sau se imbata. Isi irosesc viata. dar pana la urma merita sa simti cum este sa fii beat sau drogat. Oamenii rai... nu stiu ce sunt cu ei, nu i-am inteles niciodata. Dar majoritatea persoanelor de genul provin din familii nu chiar ok deci nu este neaparat vina lor... Ideea e ca o singura viata avem si trebuie traita la maxim. -K-