| anonim_4396 a întrebat:

O sa incep cu inceputul: multumesc daca veti avea rabdare sa imi cititi toata,, povestea".
Anul trecut am cunoscut pe un joc un baiat. Am incercat mai apoi sa vorbesc cu el zilnic, mi se parea foarte interesant, nu am de ce sa mint. Ulterior am aflat cate ceva despre el, lucruri pe care probabil nu le-as fi aflat nici acum despre el daca nu il intrebam, si anume ca are 20 de ani(cu 5 mai mare decat mine), sta in Spania (el fiind roman) si desigur numele lui, printre care alte lucruri pe care nu am de ce sa le mentionez aici.
De multe ori veneam acasa de la scoala si incepeam sa ii povestesc cate ceva din ce mi se intamplase in ziua respectiva, despre viata mea, si asa a ajuns sa fie printre persoanele pe care le consider cele mai importante. In schimb, el nu mi-a prea spus nimic despre viata lui pana acum cateva luni, nu prea stiu de ce. E foarte distant si am observat ca nu se deschide mai niciodata, si la 10000 ore de efort in care am tot incercat sa-l fac sa se apropie, abia daca am reusit sa il apropii foarte foarte putin. Nici eu nu sunt foarte insistenta, stiu ca asta i se pare enervant, si daca as insista mai degraba l-as indeparta de mine. Ceea ce vreau sa spun e ca e foarte greu sa il faci sa se apropie. In ultimele luni mi-a mai povestit cate ceva, cum ca merge la sala, despre fratele lui, despre cateva lucruri care i se intampla, dar niciodata nu m-a lasat doar pe mine sa stiu acele lucruri, si nu a ezitat sa se deschida in acelasi mod si altor persoane.
Intr-o zi am observat ca prezinta interes pentru o fata, si am inceput sa-l tachinez, lucru care continua cate putin si in ziua de azi.
Deocamdata vorbesc cu el in fiecare zi, suntem prieteni apropiati, si putem fi sinceri si deschisi unul cu altul, pana intr-un anumit punct, acela in care el devine distant. L-am intrebat o data de ce e atat de distant, de rece, si mi-a zis ca e mai bine sa nu te atasezi sau implici. Habar nu am ce sa mai fac ca sa il apropii, nu stiu cum. Nu stiu daca continui in modul in care am fost pana acum, voi reusi sa-l mai apropii sau vom ramane la acelasi nivel. Nu stiu daca asta a fost apogeul. Nu stiu.
Eu deschizandu-ma in fata lui, povestindu-i mai multe lucruri, printre care si despre unii baieti de care mi-a placut in trecut m-am atasat destul de mult de el. As vrea sa spun "enorm", dar din anumite motive nu pot. Neconstientizand asta, cred ca m-am indragostit incetul cu incetul de el. Imi tot spuneam ca il vad ca pe un frate mai mare (a contribuit la "dezvoltarea" mea psihica mult, a devenit o parte din mine, formandu-ma), dar cand am meditat putin la ceea ce simt am realizat ca de fapt el e cel de care eram indragostita in ultimul an, ceilalti au fost doar ca niste fulgere, dar cu el a fost diferit; el a fost mereu acolo si m-a ascultat chiar daca de multe ori prefera sa nu comenteze. Nu vreau deloc sa il pierd, cu siguranta imi voi aminti de el in viitor indiferent de circumstante.
Cum sa ma apropii de el? De genul asta de persoane? Ce ar trebui sa fac?

13 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Ţi-a dat de înţeles că nu vrea să aveţi o relaţie, adică să nu vă apropiaţi atât de mult.
El este adult, tu doar o copilă care se îndrăgosteşte fulgerător de cei care sunt mai mari şi ştiu ceva despre viaţă. Tu abia începi să îţi dai seama ce înseamnă o prietenie, dar să înţelegi ce înseamnă cu adevărat o relaţie?
Ţi-a spus că nu pui la suflet pentru că nu doreşte să te facă să suferi, adică are bun simţ şi te consideră amica sa.
Nu trebuie să faci nimic, doar să accepţi situaţia.

| LoveSleep a răspuns:

Nu face nimic. Lasă lucrurile așa cum sunt, nu poți să-l schimbi.
" mi-a zis ca e mai bine sa nu te atasezi sau implici" Știe bine ce face și sunt de acord cu el. În plus, el e în Spania iar tu în România dacă bine am înțeles. O apropiere între voi ar aduce doar vise care vor rămâne în acel stadiu mult timp.
Nu alegi ce să simți și de cine să-și placă sau să te îndrăgostești, dar ar trebui să gândești puțin și cu creierul. Mai multă implicare și apropiere între voi nu ar aduce nimic bun. Vă simțiți bine vorbind, ca prieteni, dar ar fi bine să rămâneți doar atât, părerea mea.
Dacă simți că nu poți, evită-l, cu cât o să continui mai mult, cu atât despărțirea va fi mai grea.
Probabil nu e răspunsul pe care îl așteptai dar sunt sigur că sunt și persoane mai optimiste prin zonă.
Oricum, a fost doar părerea mea.
Baftă!

| Doub a răspuns:

In primul rand, el are 20 de ani si tu 15.
In al doilea rand, el e in Spania si tu in Romania.
Daca te-ar fi iubit si el... poate erau sanse, dar asa e imposibil.
Nu ar trebui sa faci nimic.

| SkyPilot a răspuns:

Nu poti sa cunosti cu adevarat pe cineva pe internet. Parerea mea este sa nu te apropii de el. Asteapta sa va cunoasteti personal daca el va dori acest lucru. Vei constata ca intre imaginea pe care ti-ai facut-o si realitate este o diferenta enorma.
O relatie la distanta este foarte greu de mentinut si vei suferi mult chiar daca lucrurile ar merge foarte bine. Incearca sa eviti asa ceva.
Eu locuiesc in America de Nord si ce iti spun iti spun din experientele pe pielea proprie happy Perioada de relatii la distanta este una de care nu vreau sa ii amintesc.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru SkyPilot):

Aici te contrazic partial. Poate sa fie o diferenta. enorma sau poate sa nu fie nici o diferenta,totul tine de sinceritatea celuilalt, asta o spun din experienta proprie. Daca posibilitatea sa se vada ar exista, de ce nu? E drept ca treaba cu distanta nu este deloc realizabila, mai ales la varsta ei.Dar la chestia cu asteptarile exista mereu factorul sinceritate, care poate face diferenta intre fericire sau dezamagire.

| SkyPilot a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Am avut cateva experiente in care imaginea mea era una iar realitatea era alta. Nu pot sa spun ca a fost nesincera, asa se vedea ea pe sine si nu puteam sa intreb pe altcineva care o cunostea. Au fost lucruri pe care nu mi le-u spus, iar eu nu am stiut sa intreb. O alta problema este ca informatia pe care o putem obtine este partiala si tindem sa umplem mental golurile cu ceea ce ne place sa credem. De cateva ori mi-am creat imaginea unei fiinte mult mai buna decat in realitate. Poate ca sunt eu mai fraier si ii vad pe oameni mai frumosi decat sunt.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru SkyPilot):

Asta numai tu stii, eu unul nu am asa numeroase experiente in chestia asta fiindca nu am cautat intentionat, pura intamplare, de doua ori. Ideea e ca in ambele cazuri a fost exact ce asteptam si pot spune ca unul chiar mi-a depasit asteptarile.In fond depinde si de naivitatea fiecaruia, cat alege sa creada si cat cerceteaza.

| SkyPilot a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Nu aveam cum sa cercetez, locuiesc pe coasta de vest a Americii, iar in Romania nu a mai ramas nici macar unul singur dintre prietenii mei.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te-ai indragostit de imaginea pe care ti-ai creat-o despre el, nu de el. Fiind retinut tu a trebuit sa iti folosesti imaginatia, umpland golurile cu propriile preferinte. Daca ati fi locuit pe aceeasi scara lucrurile ar fi stat cu totul altfel. Cand il vei cunoaste cu adevarat vei fi dezamagita, realitatea nu poate egala niciodata fantezia. Iar sentimentele ti se vor schimba o data ce vei inainta in varsta si vei capata mai multa experienta, ce acum pare extrem de important nici macar nu va mai conta peste 6 luni sau 1 an.

Relatia asta are sanse minime. Distanta, felul lui de a fi si imaginatia ta lucreaza impotriva amandorura.

| kyliejenner a răspuns:

E cu 5 ani mai mare decat tine si locuieste in Spania. ce vrei sa faci? sa fiti intr-o relatie pe net, la distanta? sa iti faci rau intentionat? nu. lasa-l

| NegruAlb a răspuns:

Am trecut si eu prin asta..traiesc mai bine zis...ea are pe altcineva din pacatehappy. Cred ca cel mai bine nu te implicai emotional, eu am facut asta si m-am ars...

| CristinaCtC a răspuns:

Sfatul meu, din proprie experienta, relatiile la distanta nu merg. In primul rand, apare gelozia, el te poate insela oricand, mai ales ca este si diferenta de varsta mare (5 ani). Si..eu nu cred ca tu vrei sa ti-o tragi cu el, cum de altfel, el cam asta cauta la o fata. (duh. 20. ). Daca nu vrea sa se deschida... inseamna ca n-are incredere. Si nu prea ai cum sa il apropii. Nici macar nu sunteti din aceeasi localitate.Macar daca v-ati fi intalnit asa. poate era ceva. Nu stiu, reorienteaza-te. Ar fi bine pentru tine.