| alexutza222 a întrebat:

(funda)Bana, am primit un joc de monopoly de ziua lui fratemiu si nu stiu cum sa joc+ ca este si in egleza iar eu nu stiu engleza... explicati-mi si mie cum se joaca

Răspuns Câştigător
| vreauTotulSauNimic a răspuns:

La inceput fiecare jucator arunca zarurile, njucatorul cu zarurile cele mai mari va incepe jocul urmat de jucatorul din stanga. Jucatorul porneste de pe locul indicat pe tabla de joc "Start", arunca zarurile si urmeaza directia aratata de sageata. Spatiul pe care a ajuns ii va spune ce sa faca in continuare. Pot ramane doi sau mai multi pioni in acelasi timp pe acelasi spatiu. In functie de locul unde a ajuns jucatorul:
-Va cumpara case, proprietati, hoteluri;
-Va trebui sa plateasca chirie, taxe.
-Are dreptul sa traga o carte Sansa sau Cutia Comunitatii;
-Poate primi un bonus;
-Poate ajunge direct la inchisoare sau poate ramane pe spatiul "PARCARE PE GRATIS";
Daca jucatorul da duble isi muta pionul in mod normal si mai arunca odata cu zarul, daca da trei duble consecutive in loc de promovare merge direct la inchisoare.
Si inca ceva ce am uitat: Fiecare jucator primeste 1500 $ impartiti dupa cum urmeaza:
2 bacnote de 500 $;
2 bacnote de 50 $;
2 bacnote de 100 $;
6 bacnote de 20 $;
5 bacnote de 10 $;
5 bacnote de 5 $;
5 bacnote de 1 $;
Restul banilor ii primeste banca.

Succes la joc!