| Skittles19 a întrebat:

Sunt intr-o dilema si am nevoie de ajutorul vostru.

Am inceput sa ma gandesc la ce liceu as vrea sa ma duc. La noi in oras sunt vreo 5 licee, dar nu prea am din ce alege. La economie si turism nu vreau sa ma duc. La agronomie nici vorba. Mai este un liceu cu muncitori (tamplari, fochisti etc.) la care nici nu intra vorba sa ma duc. Mai este un liceu de informatica la care as fi tentata sa ma duc, dar nu sunt foarte sigura pentru ca voi da de matematica si mie nu-mi prea place matematica. Este un liceu cu profil uman la care ma gandeam sa ma duc. Problema este ca de la toata lumea pe care o cunosc si care invata acolo am auzit acelasi lucru: Se vand droguri in scoala. Numai lucruri rele am auzit despre acel liceu. Pe vremuri era cel mai bun liceu de la noi din oras, dar acum s-a cam dus de rapa. Vreau sa ma duc mai ales pentru ca acolo se studiaza engleza in fiecare zi si aceasta limba mi-ar foloi foarte mult. In legatura cu mediile: Pana acum am avut numai medii de 10, deci momentan sunt sanse sa intru. Am participat si la concursuri si olimpiade.

Voi ce credeti? Sa ma duc la liceul unde as vrea sau sa ma duc la cel de informatica pentru a nu risca? Am auzit ca informaticienii castiga foarte bine.

Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi tot si astept raspunsurile voastre.
Pa, pa!

Răspuns Câştigător
| Kat123456 a răspuns:

As vrea cu adevarat sa iti zic sa nu te duci la Mf da nu pot face asta si da sa stii ca am un prieten acolo si din pacate sunt adevarate zvonurile despre droguri si sunt foarte multi drogati prin liceu acolo, dar pana la urma conteaza ceea ce vrei tu si ceea ce vrei sa devii. Informaticienii castiga foarte bine iti pot garanta de ex am o ruda care este programator castiga uneori si mai mult de 100 de milione pe luna in banii vechi. da limba engleza ne va ajuta pe toti la un moment dat si sa stii ca si la turism se face dar e cam slab si eu mi-as fi dorit sa merg la MF pe engleza intensiv pentru ca ador engleza dar mi-a fost teama sa nu risc. Poate am facut o greseala dar eu nu prea ma mai pot intoarce acum din drum tu poti in schimb si te rog gandeste-te foarte bine dar inainte de ati alege liceul alege drumul pe care ai vrea sa il urmezi in viata, ramura pe care vrei sa o alegi. Si in legatura cu raspunsul la unde ar trebui sa te duci nu pot sa ti-l dau eu singura persoana care poate esti tu. Vei fi dipusa sa iti asumi riscul, poate vei reusi sau poate nu dar la cat de bine te cunosc stiu ca esti o persoana puternica cu capul pe umeri si sunt absolut convinsa ca vei stii care este alegerea corecta, doar aarunca o privire in adancul sufletului.happy

1 răspuns:
| Magda267 a răspuns:

Da este adevarat ca informaticienii castiga cel mai bine, dar eu zic sa nu iti faci batai de cap cu asta daca nu te atrage asa de mult precum cel de uman. daca iti place engleza eu isi sugerez sa faci ceea ce iti place, iar faza cu drogurile, si la mine in liceu tot asa se auzea, dar sincer eu nu am vazut pe nimeni, plus de asta si daca ii adevarat aia nu inseamna ca si tu vei consuma.In concluzie ar trebui sa urmezi un liceu ce iti placewinking