| crissx_7752 a întrebat:

Funda celui care imi poate spune 1 sau mai multe orase f. importante din africa plz. urgent! funda+vott

Răspuns Câştigător
| MaeRi a răspuns:

Orase din Africa? sau tari din Africa, sau orase dintr-o tara de pe continetul Africi...deoarece Africa este un continent,si multe parti din acesta sunt cucerite de francez,englezi,spania, portugalia, etc.Si la care din ele? Africa seud,nord,centrala,occidentala:? Iar cand zici importante din ec punct de vedere te referi? Economic,turistic,agricultura? Dar iti spun asa in genereal si din punct de evdere turistic si ''geografic'' ar fi tara Africa de sud(Bloemfontein, Cape Town, Pretoria).Sau tara Angola(Luanda), sau tara Cameroon(Yaoundé, Douala)Daca vrei mai multe deta; i despre Africa intra aicea:http://ro.wikipedia.org/wiki/Africa#.C8.9A.C4.83ri_ale_continetului_Africa

4 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_celor_mai_mari_ora%C8%99e_din_Africa
Uite o listă cu cele mai mari oraşe din Africa, poate te ajută un piculeţ.
Succes!

| Cheloo20cmRecords a răspuns:

Africa e un continent
Egipt-Cairo
Nigeria-Lagos
Maroc-Casablanca
Africa de Sud-Cape Town, Durban
Ghana-Accra
Senegal-Dakar

| crissx_7752 explică:

Dap scuze trebuia sa scriu tari maam incurkat love struck mersi. de raspunsurri!

| sMileY_6558 a răspuns:

Cairo,durban,lagos,alexandria,abidjan,nairobi,dakar,harare,Brazzaville,Casablanca,Cape Town