| BadCliché a întrebat:

FUNDA! Cine imi poate explica si mie reactia chimica? Stiu ca este de 4 feluri :de combinare,descumpunere, substitutie si de schiimb.Nu le pot intelege si am nevoie de ajutor. Multumesc!happy

Răspuns Câştigător
| mariutsa1234567890a a răspuns:

1. Reactii de combinare
2.Reactii de descompunere
2H2O--->2H2+o2
Reactii de substitutie
In cazul reactiilor de substitutie un element il poate substitui pe celalalt dintr-un compus daca este mai activ(se gaseste mai la stanga in seria activitatii metalelor)
Reactii de schimb: in cazul reactiilor de schimb au loc numai atunci si atunci cand se formeaza substante care parasesc sfera de reactie(precipitati) sau gaz, sau apa.

1 răspuns:
| TeoPT a răspuns:

Mare rahat, numele spune totul despre ele.

Combinare - se combină substanțe
ex. C + O2 -> CO2

Descompunere - se descompune o substanță
ex. CO2 -> C + O2

Reacția de substituție sau înlocuire - se înlocuiește o substanță.
Br + Na2O -> Na + Br2O

Reacția de schimb sau dublă înlocuire - se înlocuiesc două substanțe.

NaCl + Ca(OH)2 -> NaOH + CaCl2