| RaresPC a întrebat:

Cine imi explica cum se face reactia de combinare ca nu inteleg nimic. Raspunsul cel mai util primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| miss0riginality a răspuns:

Pai te uiti intai la reactie apoi tu privesti ca si cum ar fi 2 cantitati, una inainte de egal si cealalta dupa egal.prima data vezi cate elemente de acelasi fel intra (aici te uiti la cifrele de langa element de exemplu H2, intra 2 atomi de hidogen.sau 2Na, 2 atomi de sodiu)si apoi te uiti la acelasi element dupa egal (care iese)si in cazul in care atomi care intra nu sunt egali cu atomi care ies trebuie sa pui in fata un numar (un coeficient) care inmultit cu atomii sa iti dea nr. de atomi din cealalta parte a egalului
De exemplu Na + Cl2=NaCl
aci:intra un atom de sodiu, iese un atom de sodiu.
intra 2 atomi de clor, iese doar unul deci numarul nu corespunde
trebuie sa pui in fata clorurii de sodiu 2 astfel intra 2 atomi de CL ies 2 atomi de CL dar, din momentul in acre ai pus 2 la NaCl se schimba nr de atomi ai Na
acum din nou intra un atom de sodiu ies 2
pui 2 la Na
si egalitatea devine
2Na+Cl2=2NaCl

6 răspunsuri:
| miss0riginality a răspuns:

Reactia de combinare este o reactie in care intra doua elemente, sau substante(se numesc reactanti) si din ele rezulta o substanta(se numeste produs de reactie) si este de forma :A+B=C
te gandesti ce substanta contine ambii reactanti de exemplu:
0xigen(02) + hidrogen(H2)=apa(h20)
hidrogen(H2)+clor(Cl2)=acid clorhidric(HCl) adica cea care rezulta este o substanta combinata din cei doi reactanti trebuie sa ai grija la asezarea elementelor si la valentele fiecarui element

| RaresPC explică (pentru miss0riginality):

Ce nu inteleg e cand ma pune profa sa completez pentru a egala straight face

| RaresPC explică (pentru miss0riginality):

Mersii.m-ai lamurit cat de cat big grin

| miss0riginality a răspuns (pentru RaresPC):

N-ai pentru ce imi pare bine ca ti.am fost cat de cat de folos mersi pentru funda:*

| FeliciaAndreea1 a răspuns (pentru miss0riginality):

Si daca un element are mai multe valenta, cum fac? (Ex:N, Pb, Fe)

| miss0riginality a răspuns (pentru RaresPC):

Pai te uiti intai la reactie apoi tu privesti ca si cum ar fi 2 cantitati, una inainte de egal si cealalta dupa egal.prima data vezi cate elemente de acelasi fel intra (aici te uiti la cifrele de langa element de exemplu H2, intra 2 atomi de hidogen.sau 2Na, 2 atomi de sodiu)si apoi te uiti la acelasi element dupa egal (care iese)si in cazul in care atomi care intra nu sunt egali cu atomi care ies trebuie sa pui in fata un numar (un coeficient) care inmultit cu atomii sa iti dea nr. de atomi din cealalta parte a egalului
De exemplu Na + Cl2=NaCl
aci:intra un atom de sodiu, iese un atom de sodiu.
intra 2 atomi de clor, iese doar unul deci numarul nu corespunde
trebuie sa pui in fata clorurii de sodiu 2 astfel intra 2 atomi de CL ies 2 atomi de CL dar, din momentul in acre ai pus 2 la NaCl se schimba nr de atomi ai Na
acum din nou intra un atom de sodiu ies 2
pui 2 la Na
si egalitatea devine
2Na+Cl2=2NaCl