| BrigitteMore a întrebat:

FUNDA! Imi puteti spune cum se calculeaza mediana intr-un triunghi dreptunghic?

2 răspunsuri:
| Dr3yga20 a răspuns:

Este extrem de simplu ca si oricare mediana intr-un triunghi.
Deci gandind logic mediana este segmentul determinat de un vârf al triunghiului şi mijlocul laturii opuse.
Deci ea formeaza un alt triunghi tu daca sti lungimea bazei triunghiului si ipotenuzei tot ce trebuie sa faci este sa imparti ipotenuza la 2 si paorma odata ce sti doua segmente din triunghi este extrem de simplu sa afli mediana. Daca ambele catene sunt egale atunci ai triunghi isoscel deci foarte simplu...
Sper ca ti-ai dat seama cum.

| Georgell_3933 a răspuns:

Mediana este jumatate din ipotenuza