| GBC a întrebat:

Cum se calculeaza catetele unui triunghi dreptunghic cunoscand ipotenuza?

9 răspunsuri:
| Jane a răspuns:

Daca stii numai ipotenuza, nu poti calcula catetele decat daca triunghiul este isoscel (cu teorema lui Pitagora). Daca este un triunghi dreptunghic oarecare, atunci ai nevoie de mai multe date. Sper ca te-am ajutat!

| AleAnyo a răspuns:

Auzi, mai, tu intrii in clasa a VII-a? big grin

| AleAnyo a răspuns:

Ba poti, pentru ca si noi am avut o problema asa la teza, doa ca se face foarte greu, si sincer nu mai tin minte cum se rezova... sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu e isoscel nu cred ca poti. Nu-s suficiente date pentru a calcula catetele.

| Iamnotme a răspuns:

Teorema lui Pitagora laughing)

| Denis505 a răspuns:

Nitezi ambele catete cu x si apoi faci o ecuatie cu teorema lu pitagora de unde rezulta ca ipotenuza este egala cu 2x la patrat happy merge FUNDA?

| MoroClau a răspuns:

Nu poti daca sti DOAR ipotenuza

| GeorgianaNA99 a răspuns:

Cum fac daca cunosc ipotenuza si aria triunghiului dreptunghic sa aflu catetele?