| LovelyKiddo a întrebat:

FUNDA şi VOT! Bună TPU. Am şi eu o problemă... am aproape 14 ani fară câteva luni şi nu am ciclu. De mult timp, cam 1 an să zic sau 2 maxim am nişte scurgeri incolore pe chilot cam des. Sânii sunt dezvoltati destul. Am coşuri pe faţă. Burta nu prea mă doare... adica deloc aproape. Mă simt cam moleşită etc. Aş vrea să ştiu când trebuie să-mi vină menarha, denumită medical. Mulţumesc mult!

5 răspunsuri:
| MâţaD a răspuns:

Acea scurgere incolora este secretia vaginala.nu te ingrijora, pana la 16 ani are timp sa iti vina menstruatia.cosurile iti apar deoarece este varsta pubertatii.iti spun sigur, nu ai de ce sa te agiti!big grin

| zippit a răspuns:

Pai eu am vorbit de curand cu o asitenta si ii spuneam ca am avut si eu acea scurgere inainte de ciclu si mi-a zis ca scurgerea aia este ciclult tau acum.nu iti face griji ca nu a venit cunosc persoane cere le-a venit ciclul la 18 ani da dupa cum zici tu sa-r putea sa iti vina deci tine tampoanele aproape;]

| Paradise a răspuns:

Pai ar cam trebui sa iti vina, de asta ai si scurgeri. si cosuri pe fata, asta e pubertatea.

| DeeutzaDalinutza a răspuns:

Menstruatia va aparea daca:
-sanii tai au inceput sa creasca de 2 ani
-parul pubian si de sub brat a inceput sa se dezvolte acum 1 an
-scurgerile vaginale si-au facut aparitia pe slipul tau.
Nu te speria daca ai acea scurgere vaginala sau cum zici tu, incolora, atunci menstruatia trebuie sa apara. Oricum este timp pana la 16 ani. Daca nu vei avea nici la 16 ani va trebui sa consulti un doctor.Succes~winking

| LittleMissCupcake a răspuns:

Nu este o varsta anume. Sunt unele fete carora le vine si la 16 ani, daca ai scurgeri inseamna ca in orice monent poate sa-ti vina, asa ca mai bine ti-ai lua cu tine, oriunde merigi, un absorbant in geanta. Gandeste-te cam de cat timp ti s-au dezvoltat sanii, daca de 2 ani sau mai mult inseamna ca trebuie sa-ti vine curand.