| Zarzarica171999 a întrebat:

Bună TPU.
Sunt foarte panicata.
În data de 4 martie am avut un contact sexual neprotejat cu ejaculare în interior. Ciclul menstrual a inceput pe 17 februarie mi s-a terminat pe 22 -23 februarie. După calculele mele de pe un calculator perioada ovulatiei s-ar fi terminat pe 3 martie.
Am luat pilula Escapelle și pe data de 10 martie am avut acea "menstruatie falsa" care s-a terminat vineri. Acum am niște scurgeri albe, incolore uneori, astea le am mai tot timpul, și dureri abdominale, mă doare când îmi trag burta sau apăs pe abdomen. Menstruatia ar fi trebuit sa apară în jurul datei de 20, având în vedere ca am luat pilula, s-ar putea sa întârzie.
Totuși, de la ce sunt durerile abdominale? Mulțumesc

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca au inceput sa apara dureri abdominale se poate aprecia ca acele stari reprezinta semnale care pot asociate simptomelor premenstruale si in consecinta este posibil ca in urmatoarele 2-3-4 zile sa inceapa/porneasca sangerarea menstruala.
Fiindca aproape intotdeauna/de fiecare data (cu foarte rare exceptii), dupa folosirea pastilei contraceptive Escapelle de regula se produce si reactia adversa de aparare a organismului fata de asaltul invaziv provocat de hormoni sintetici. Sangerarea care apare reprezinta un proces cat se poate de ''normal'' care se poate manifesta pe parcursul a minim 2-3 zile prin sangerari de slaba intensitate. Insa in astfel de situatii, datorita faptului ca intreaga activitate hormonala a organismului este dereglata, absolut nimeni nu are capacitatea sa aprecieze in ce mod va evolua ciclul menstrual si mai ales in ce moment se va termina, adica in ce moment va porni viitoarea sangerare menstruala. Ar putea sa porneasca la data preconozata/asteptata dar la fel de bine dereglarea activitatii hormonale sa fie mai mare/intensa si urmatoarea menstruatie sa fie ''amanata/impinsa'' o perioada mai mare chiar si de 2-3-4 saptamani. In cazuri mai grave/severe de dereglare foarte importanta a activitatii hormonale proprii, menstruatia poate sa fie amanata uneori chiar si cate 2-3 luni. Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat