| Villy0po a întrebat:

FUNDA si VoT! ziceti-mi si mie acel limbaj...in care 4 era A, 3-E...si mai multe.scrieti-mi fiecare litera ce cifra inseamna

3 răspunsuri:
| KarmaPolice a răspuns:

Cred ca te referi la conversia din zecial in hexazecimal.Cumva asta?
http://www.easycalculation.com/hex-converter.php

| MyChemicalRomance a răspuns:

Nu stiu' chestia asta...dar cand eram in clasele mai mici.sa nu ne "prinda"colegi ca ii barfim, eu cu prietena mea foloseam: OPERA GIUST

O P E R A G I U S T

laughing BAFTA

| IonyAlexandra a răspuns:

Este alfabetul OPERA GIUST unde O=1, P=2, E=3, R=4, A=5, G=6, I=7, U=8, S=9, T=10. Celelalte litere se scriu normal iar Ă, Î, Ş, Ţ, Â, se scriu cifrele corespunyatoare cu caciulita sau sedila.