| Mirceadumb a întrebat:

Grecii sunt aceeasi cu machedonii? Cine sunt de fapt mechedonii? Au aceeasi obiceiuri /grai/limba cu a grecilor sau este diferita? Imi puteti spune cateva obiceiuri la greci?

Răspuns Câştigător
| StavrosAthanasiou a răspuns:

Aromanii sunt albanezi fugiti din Albania pe vremea razboaielor balcanice, cand imperiul otoman a cucerit acea tara si i-a fortat pe toti sa se converteasca la Islam. Asadar, cei care au reusit sa fuga si au scapat neexecutati, au poposit prima data in Grecia, unde s-au convertit la crestinism, si-au schimbat numele si au "uitat" limba materna. Toate acestea pentru a se camufla de patrulele otomane care i-ar fi executat si pe ei si pe familiile lor daca i-ar fi descoperit. Dupa 1922 Grecia a iesit de sub dominatie otomana si nu a mai platit bir la sultan, devenind iarasi automona si independenta. Atunci, grecii autohtoni au inceput sa-i goneasca pe acesti albanezi emigranti, care au plecat prin Bulgaria si Romania, auto-intitulandu-se "Machedoni", identitate imprumutata dupa regiunea de nord a Greciei pe nume Makedonia (atentie, nu confundati cu FYROM Macedonia).

Asadar, aromanii (pseudo-machedonii) din Romania sunt 100% albanezi, fugiti din Albania pe vreme de razboi. Dupa revolutie, au folosit puterea politica (in deosebi in Constanta si Bucuresti) pentru a-si intemeia o identitate prin editarea de carti, articole, prin conferinte, documentare etc. Mai nou, au capatat acces la wikipedia, unde sub finantare si sponsorizare masiva reusesc sa-si mentina paginile cu informatie neatinse. Tocmai acum, ei isi pun problema inventarii unui alfabet AROMAN, pentru a se exprima in scris, deoarece ei nu au nici acum limba scrisa atestata oficial, nici dictionar. Asadar, acesti "machedoni" auto-intitulati nu sunt altceva in afara de ALBANEZI. Multi se dau greci, insa grecii ii scuipa precum scuipam noi tiganii, denumindu-i KUTZOVLAHI. In Grecia exista chiar si un proverb intre batrani care zice asa: "Daca intalnesti in drumul tau un sarpe si un kutzovlah, lasa sarpele sa treaca, striveste kutzovlahul." Grecii ii au in dizgratie dupa ce, generatie dupa generatie, au avut mila de ei, iar acesti albanezi nu au contribuit cu nimic la dezvolatarea societatii. Ei nu isi plateau taxele, iar toti banii obtinuti din oierit ii strangeau "la saltea", fara sa contribuie cot la cot cu grecii la dezvolaterea si mentenanta locului. Sunt priviti in Grecia drept indivizi avari disperati dupa averi, pentru care luxul inseamna sa arate la ceilalti in semn de lauda cat produc si cat au pus la saltea. Casele de kutzovlahi din Grecia sunt considerate elemente de snobism ce strica originalitatea si traditia locala a zonei in care locuiesc - spre ex. in zona Larissa din Grecia, toti acesti kutzovlahi stau in comunitate cu albanezii proaspat mutati (denumiti popular 'Galbeni'), formand comunitati de tip ghetou, marginalizate de catre grecii autentici, care ii dispretuiesc mai ceva decat dispretuim noi tiganii.

Personal, nu am nimic cu ei, mai se arunca din cand in cand si cate un albanez aroman talentat, precum Hagi, Halep etc. Insa, cu o randunica nu se face primavara, iar indivizii de tip Becali ii definesc. Apropo de Becali. el recunoaste ca neamul sau provine din Albania, fapt pentru care odata ajuns in Parlamentul European a cerut eliberarea vizelor pentru albanezi in UE, ignorand necesitatile romanilor si ale Romaniei). Iar, daca nu stiati, in Romania se instaureaza treptat o mafie albaneza - "aromana" "machedoneasca" - avand in frunte personaje de tipul Ponta (da, este aroman albanez), Puiu Hasoti si multi altii aflati in functii politice indeosebi prin Dobrogea. Ca sa conclud, Romania este in mare pericol deoarece tiganii impreuna cu acesti albanezi ce se acopera cu masca de "machedon", vor sa puna mana treptat, pe zone cheie ale tarii si apoi sa ceara autonomie politica si mai tarziu teritoriala.

| Valentinradu a răspuns (pentru StavrosAthanasiou):

Propaganda greceasca! Numai de la un grec poti auzi asa minciuni gogonate.De ce nu scrii ca fara aromani n ar fi existat Grecia de astazi? Ei au adus independenta fata de imperiul otoman si au facut statul grec modern prin donatii de la aromani bogati( in special moskopoleni) : au construit academia greaca, stadionul olimpic, teatrul national din atena + altele. Fara implicarea aromanilor, Grecia ar fi capatat independenta mult mai tarziu si ca si suprafata ar fi fost pe jumatate sau sub jumatate, avand doar peninsula peloponez, atena si cateva insulite. Ps: In Macedonia, vlahii au fost majoritari, grecii find sub 10%, asta pana cand au fost adusi 1, 5 milioane de "greci"(unii cica nu stiau nici limba) din Turcia si ucraina si implantati peste zonele locuite de aromani.

| stefanandone a răspuns (pentru StavrosAthanasiou):

@Valentinradu - Ce propaganda mai baiatule. Omul are perfecta dreptate, iar tu machedonule minti cat intreg imperiu otoman la un loc! Se vede clar ca va trageti din albanezi, dupa comportamentul agresiv. Mici si laudarosi. Dupa voi, ati crede ca ati facut totul pe aceasta lume. Bati campii in tot ce zici de am ras in hohote. Sunteti cei mai tari, insa doar in capul vostru. Si sa mai stii ceva nene. daca nu erati nascuti in Romania, nici Hagi nici Halep ori fratii Becali nu ajungeau acolo unde sunt. Existati, deoarece Romania asa cum e ea saraca v-a hranit, v-a facut oameni si voi o furati din toate partile, va dati rotunzi si ne faceti pe noi romanii "ghiftani de mucani"

| Vascu_Enache_1969 a răspuns (pentru stefanandone):

De ce nu te spînzuri?

| Tascu a răspuns (pentru StavrosAthanasiou):

Fwtw ti mourtii maichi tii de grecotei ca daca te as avea in fata as scoate *** si m as pisa pe tine. Rasa voastra de parshivi si de sclaveti. Noi aromanii suntem vechii macedoneni si aveti boala pe noi ca Alexandru v a tras o pe unde v a prins.

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Parerile sunt impartite. Toti istoricii, etnologii, lingvistii si filologii sunt de parere ca aromanii/machedonii descind, ca si dacoromanii, meglenoromanii si istroromanii, din asa numita ramaura a protoromanilor. Astfel ca prin definitie aromanii reprezinta o populatie stabilita dintotdeauna la sud de Dunare. Ei sunt continuatorii populatiilor sud-est-europene care au trecut prin procesul de romanizare (macedoneni, greci, traci, iliri) sau colonizate de romani. Doar in Grecia si numai in mediul academic sunt considerati insa pe nedrept ca ar reprezenta greci antici latinizati, deci parte a poporului elin. Insa acestia sunt contrazisi atat de obiceiurile cat si de limba vorbita, insa aceastea au fost puternic influentate si de tara in care traiesc acesti machedoni-aromani.

| Ripley a răspuns:

Din cate stiam eu sunt albanezi rataciti prin Romania

| Vascu_Enache_1969 a răspuns (pentru Ripley):

Prin dulap pe la măta!

| Lands0fMancunia a răspuns:

Machedonii sunt aromanii. Niste exemple ar fi Gica Hagi, regele fotbalului romanesc.
Mai multe informatii despre acestia gasesti in link-ul de mai jos:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Arom%C3%A2ni

| Valentinradu a răspuns:

Precum românii s au format din daci si romani, aromanii s au format din vechii macedoneni( ai lui Alexandru cel Mare), traci si iliri( in masura mai mica) si romani.Aromânii si românii nu sunt acelasi popor dar sunt frati avand in comun elemntul latin si cel trac( dacii find o parte a tracilor). De asemenea, limba e asemanatoare.Denumirea de makedon vine din faptul ca sunt originari din Macedonia( nu FYROM): aroman makedon, dar aromanii se gasesc si n regiunile Epirului, Tesaliei, Pindului, ei luand numele provinciei: aromani pindeni, epiroti, tesalieni. La fel cum e la români: români ardeleni, romani moldoveni, români dobrogeni. In ziua de azi majoritatea aromanilor sunt asimilati( mai ales in Grecia unde s-a dus o politica acerba in sensul acesta, aromanii neavand voie sa se declare ca fiind altceva decat greci, in trecut se intra la puscarie pentru simplul fapt ca te considerai aroman si nu grec, ba mai mult iti erau luate si bunurile pe care le aveai, practic erai zdrobit.In ziua de azi nu se mai face acest lucru pentru ca Grecia e in UE care asigura drepturi dar exista in continuare o discriminare mare si aromanii se feresc si arate identitatea.