| anonim_4396 a întrebat:

Hai salut! O sa fiu direct... Incredere in sine egal cu 0. Ceva sfaturi? Stiu deja motivele pentru care sunt asa, deci nu vreau sa vad prostii precum "autocunoasterea" sau altele.

Ma consider inferior fata de toti ceilalti. Am ajuns sa regret orice actiune pe care o fac. Consider ca tot ce fac e gresit sau ca oricine altcineva ar fi putut face mai bine. Consider ca TOTUL e in neregula cu mine. Nu exista "calitati pe care sa le pun inaintea defectelor" (multi ar fi zis ce am pus eu in ghilimele mai devreme si nu ar ajuta cu nimic).

Nu pot face absolut nimic pentru ca am impresia ca nu sunt un de nimic, ca nu pot face ceva bine, ca nu am nici o calitate, nimic pozitiv care sa ma caracterizeze.

Ce ma nemultumeste la mine? Totul. Si asta e motivul pentru care increderea mea in sine e 0.

Nu ma astept sa primesc un raspuns, insa nu am nimic de pierdut daca incerc happy. 17 ani, baiat (daca trebuie sa mentionez). Ma gandesc serios la ajutorul unui psiholog, insa nu cred ca prin cateva vorbe ar reusi sa faca ceva avand in vedere ca ma consider un NIMIC si o cauza pierduta. Pana la urma un nimic ramane nimic, indiferet cat ai incerca sa schimbi asta. sad

Răspuns Câştigător
| MidnightR a răspuns:

Sinucide-te.Nu inteleg care e problema. Zici ca stii motivele pentru care esti asa, deci care ma rog ar fi buba?
Da-ti cateva palme peste fata sau un cap in perete si revino la realitate.Sunt oameni care fac lucrurile mai bune ca tine si sunt si care nu o fac.
Binenteles,tie,in starea in care te afli, iti e imposibil sa-i vezi si pe aia mai rai, inferioritatea asta in care te scalzi te orbeste.
Uite, o calitate ar fi ca esti sincer si ca-ti admiti defectele, desi exagerezi fara masura.

| Fakiru70 a răspuns (pentru MidnightR):

Cred ca ai dreptate. Sinuciderea pare a fi cea mai eficienta, decat sa stau sa-mi plang de mila mai bine termin odata. Macar stiu ca fac un lucru cat de cat util, nu o sa mai fiu o povara pentru restul.

| MidnightR a răspuns (pentru Fakiru70):

Dar te-ai gandit ceva.E viata ta, faci ce vrei.Sa ne asteptam ca cateva cuvinte sa-ti schimbe opinia atat de bine definita, ar fi naiv din partea noastra.Si din moment ce chiar crezi ca nu esti bun de nimic, atunci cu siguranta nu valorezi suficient cat sa fii o povara pentru altii.
Singurul lucru pe care ar trebui sa il tii minte e ca ai fi o rusine pentru toti cei care au murit prematur, care nu au avut nicio sansa la viata si care s-ar fi luptat din rasputeri pentru inca o zi.Ai fi un las pentru noi, pentru ca problema se datorezeaza unei lipse de incredere, lucru cu care probabil suntem familiari multi.
Decat sa-ti plangi de mila, ai putea lua atitudine.Dar faci cum vrei.

14 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Din pacate, iti dau dreptate. Cea mai corecta analiza asupra unei persoane, este auto-analiza. Ideea de a te sfatui cu un psiholog nu este deloc rea. Inainte de acest lucru, te sfatuiesc, daca este posibil, sa discuti cu parintii tai (si) acest subiect.

| T0T a răspuns:

Pentru a începe să scapi de probleme trebuie să te accepți așa cum ești și să realizezi că defectele se privesc din perspective diferite. Oricum ești prea negativist.

| OldSoul a răspuns:

Pari foarte sigur pe tine cand spui ca esti un nimic...
Ia incearca sa fii foarte sigur si pe faptul ca orice ai face nu ai ce pierde indiferent de ceea ce s-ar intampla.
Fa ce-ti trece prin minte fara sa te gandesti la consecine (dar la chestii minore nu la viol sau chestii de genu ca nu e de bine) vei gresi sau vei reusii nu conteaza, important e sa inveti din greseli si sa capeti incredere in tine ca nu vei mai repeta aceeasi greseala.
Sa vezi ce incredere o sa ai pe tine dupa.

| CuriousStuff a răspuns:

Te gandesti foarte bine. Un psiholog sau un psihiatru e singurul care te poate ajuta in asfel de cazuri. Crede-ma pe cuvant, cu "cateva vorbe" o sa faca minuni. Si nu te astepta la schimbari dupa prima sedinta, trebuie mai multe, dar cu siguranta o sa te ajute. Sunt cativa psihologi pe site-ul asta care o sa-ti poata da niste raspunsuri mai complete daca raspund. Sfatul meu este sa incerci. Noi nu te putem ajuta pe net.
In mare, trebuie sa constientizezi ca nu e asa cum gandesti acum, nimeni nu-i perfect si nu exista om care sa aiba doar calitati sau doar defecte, doar ca nu le constientizam.

| seth2016 a răspuns:

Buna,

Nu. Un psiholog nu pocneste din degete si iti creste stima de sine si nici increderea. Nici cu doua vorbe nu merge.

Daca zici ca ai ajuns la limita de jos, programul (educational in principiu, dar si de alte tipuri) poate dura un an de zile. Asta daca colaborezi si tu si parintii tai.

Hipnoza, de exemplu, dar si alte tehnici, pot scurta semnificativ durata.

Bafta!

| RainmakerX a răspuns (pentru seth2016):

Ca tot a venit vorba de hipnoza... lucrurile de genul chiar ajuta persoanele care vor sa se schimbe?

Gen... asculti acele lucruri si poc?

| seth2016 a răspuns (pentru RainmakerX):

Cel mai probabil "tic-tac" de mai multe ori. Hipnoza nu face minuni, dar poti grabi unele chestii.

| RainmakerX a răspuns (pentru seth2016):

Multumesc pentru raspuns. happy

| seth2016 a răspuns (pentru RainmakerX):

Poti sa faci si tu de exemplu imaginatie ghidata, o tehnica folosita in hipnoza. Merge la cura de slabire, pentru motivare etc. Iti imaginezi cum merg lucrurile cand ai succes.

Toti sportivii de performanta practica tehnici de vizualizare inainte de concurs. Isi deruleaza in minte exercitiul, fara greseala, de la cap la coada. Efectul e ca si cum l-ai face pe bune. Ii vezi pe margine ca si cum ar simula exercitiul sau ce au ei de facut, fara sa faca miscarile pana la capat. In minte exercitiul este insa complet.

| RainmakerX a răspuns (pentru seth2016):

O sa incerc, multumesc frumos!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

MidnightR are dreptate.Probabil ca iti place sa te lamentezi, unii se si hranesc cu asta.
Ai grija, ingrasa!

| Printesa10TM a răspuns:

Poate am putea vorbi in privat.