| Anonim133 a întrebat:

Hay, TPU
Am o intrebare pentru fete: La ce varsta este normal sa vina ciclul?

Răspuns Câştigător
| fqwaf a răspuns:

O adolescenta obisnuita are primul ciclu menstrual intre 12 si 14 ani. Unele fete pot incepe sa aiba menstruatie mai devreme de varsta de 9 ani. Altele nu vor avea prima menstruatie pana la varsta de 16 ani. Perioada la care va debuta menstruatia depinde de cat de repede te dezvolti. Unele fete sangereaza mai devreme iar altele mai tarziu. Daca nu ti-a venit menstruatia pana la varsta de 16 ani, viziteaza-ti doctorul si afla care este cauza. In unele cazuri, poate fi inca normal.

4 răspunsuri:
| Hng123 a răspuns:

12/13 ani

| Hng123 a răspuns:

Cam asta e media daca vine mai devreme sau mai tarziu nu te ingrijora

| SandraArii a răspuns:

12-13. Dar știu o fată căreia i-a venit la 10, deci nu te îngrijora. Nici dacă îți vine mai târziu să nu te sperii.

| Anonim133 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, dar o sa mai astept si altele panasa dau funda... kiss