| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru fete: La ce varsta este normal sa iti vina ciclul? de ce?

Răspuns Câştigător
| gHelena a răspuns:

Varsta la care apare menstruatia difera in functie de gradul de dezvoltare fizica a corpului. In general apare la aproximativ un an sau doi dupa ce incep sa iti creasca sanii. Menstruatia reprezinta un pas important spre maturizare si de aceea vei avea prima experienta de acest gen in momentul in care corpul este pregatit. Un gand bun, Elena.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Normal este între vârsta de 12 şi 14 ani cu o marjă de +/- un an.
Aşa este fizionomia corpului, pubertate, maturizare, etc.
Pa, pa.

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Fiecare ne dezvoltam diferit.De exemplu mie mi-a venit la 10 la o prietena la 16.happy Deci conteaza cat de dezvoltata esti :*

| bianka93 a răspuns:

Pai pe la 14-15 ani atunci cand corpul se maturizeazahappy

| micurutza2005 a răspuns:

Nu e normal... cum s-ar zice ciclul vine la varsta cand e pregatit organismul pentru asta nu e o varsta anume dar in general incepand cu 12 ani chiar 10ani am intalnit pana pe la 16ani maxim ar cam trebui sa vina daca nu atunci poate fi o problema pe undeva de natura hormonala in general si trebuie sa consulti un endocrinolog si un ginecolog poate.succeshappy

| Ayumha a răspuns:

Ciclul menstrual reprezinta o serie de schimbari prin care trece corpul unei femei pentru a o pregati pe aceasta pentru o posibila sarcina. In fiecare luna pe peretele intern al uterului se formeaza de novo un epiteliu cu o anumita grosime (endometru), pregatind astfel uterul pentru nidarea (fixarea) unui ovul fecundat. Cand ovulul nu este fecundat si sarcina nu se produce, acest epiteliu uterin este distrus.

Astfel se produce fenomenul de sangerare lunara numita menstruatie, prezenta la femei o data pe luna incepand din perioada adolescentei si pana la menopauza, in jurul varstei de 50 de ani. Durata ciclului menstrual poate fi masurata prin notarea cu 1 a primei zile de sangerare si numararea zilelor pana la urmatoarea menstruatie.

Ciclul menstrual reprezinta perioada cuprinsa intre ziua 1 a mentruatiei si ziua 1 a menstruatiei urmatoare. Cu toate ca lungimea medie a ciclului menstrual este de 28 de zile, un ciclu menstrual cu o durata de 21 pana la 35 de zile este considerat absolut normal.

De asemenea, este normal ca adolescentele si femeile in jurul varstei de 40 de ani sa aiba cicluri menstruale neregulate sau cu o durata mai mare. In cazul adolestentelor, duratele ciclurilor menstruale ar trebui sa se egalizeze in timp. In cazul femeilor care se apropie de varsta menopauzei, ciclurile menstruale vor deveni probabil mai lungi si ulterior vor disparea. iar la adolescente ciclul menstrual poate sa iti vina chiar si la 11-12 ani depinde daca esti destul de dezvoltata. Oricum el vine intre 12 si 15 ani cam asa in caz ca nu ti-a venit pana la varsta de 15 ani trebuie sa consulti un medic ginecolog. Sper ca te-am ajutat.

| CHILIPIR a răspuns:

Nu este o varsta "normala" pentru acest lucru. Perioada de pubertate nu debuteaza la toate fetele la aceiasi varsta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am intalnit o fta careia i-a venit ciclu la 9 ani?!

| DenisiKa_1166 a răspuns:

Iti poate venii chiar si la 10 11 ani eu am 10 ani si mi-a venit azi e adoua zii