| BeeeaBeatrixx a întrebat:

Heeeeei TPU! Am nevoie urgeeeenta de sfaturile voastre. Mama mea este plecata in Italia la munca. Eu am o sora mai mica de 11 ani, iar mama mea m-a rugat sa-i povestesc ce se va intampla cu ea in curand cand ii va veni menarha. Faza e ca eu am 14 ani si nu stiu prea multe, nu stiu cum sa-i explic. Si eu am trecut prin asa ceva si eu am ciclu menstrual, insa nu am destula experienta. Ma puteti ajuta si pe mine cu ce i-as putea spune mai detaliat sa inteleaga pentru ca atunci cand ii vine sa nu fie cu totul pe dinafara si cum isi poate da seama daca i-a venit? Ofer FUNDA!

Răspuns Câştigător
| pisicutzza990 a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa ii povestesti despre asta.Ii poti spune mult mai multe lucruri cand o sa-i vina.Cred ca stie ceva despre asta, pentru ca acum de la 11 ani copii stiu foarte multe.Dar daca nu stie, spune-i ca toate fetele patesc asta, nu trebuie sa sperie, pentru ca e ceva normal, dar cel mai bine e sa vorbesti cu ea dupa ce i-a venit.

3 răspunsuri:
| pikakatejulia8 a răspuns:

Spune-i asa.(daca-ti vine ceva rosu)sa-mi zici rolling on the floor)stiu ca e penal dar cred ca stie la varsta acea si cred ca sti sa isi puna un tampon =)

| Buburuzoi a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa-i spui dinainte. Vorbiti ca intre doua surori. Porneste de la o prostie cum te vezi in viitor, banalitati si incepi sa-i spui ca la o anuumita varsta noi fetele incepem sa ne maturizam si corpul nostru o sa sufere o serie de schimbari. Intr-o zi o sa ti vina si ciclul care daca nu stie ce inseamna ii explici. Iei un absorbant il desfaci si il pui de proba pe palma ta ii arati cum trebuie sa faca ea. Ii spui sa te anunte daca i se pare ca i a venit sau e ceva in neregula. Poate ea n-o sa -si dea seama atunci. Bafta!