| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena de familie care este cam cu "capu in nori" de si eu i vreau binele. dar nu stiu cum sa-i explic. tot ce incerc nu a dat roade. stie cineva sami expilce sa o fac sa inteleaga ce bine si ce e rau. intr-un fel imi pare rau de ea, dar intr-un fel nu prea ca nu intelege sfaturile nimanui. chiar nici a mamei mele a surori mele si asa mai departe si mama ei este plecata in germania si nu are cine sa o sprijine. dar nici nu se intelege bine cu mamasa.

4 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Iti dau o pilda; Era o tinara la vreo 16 ani care statea cu mamaia ei. Tinara ca tinara, s-a scapat la maciucareli si arde-o vere in nopti pierdute, absente la scoala si din astea.Mamaia incerca s-o faca sa inteleaga frumos dar ea;-Asculta bre, la virsta mata nu ma mai poti intelege.Asa si voi cu tinara respectiva, in timp ce-i explicati frumos sa inteleaga ea are niste mincarimi in scoica neastimparate nici de plugul ala mare pe care-l trage tractorul ala rusesc.

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Nu cred ca ai ce face, pentru ca sunt foarte multi oameni care de ce le spui si le explici ca asta este bine si ca cealalta este gresit se incapataneaza sa spuna ca tine si sa faca ca ei! las.-o sa se loveasca singura cu capul de tavan, doar asa va afla cat de lungi sunt coarnele!

| xCarolina a răspuns:

E, cel mai probabil, prea tanara ca sa inteleaga anumite lucruri.Desi relatia cu mama ei nu intocmai perfecta, sunt sigura ca ii e foarte greu cu ea departe.Probabil fata are anumite probleme si e mai bine sa nu intervina oameni "din afara". Esti un simplu amic, ea nu te priveste ca pe o autoritate si nu va asculta sfatul tau daca e cat de cat incapatanata.La fel e si in cazul mamei tale, a surorii tale sau a oricarei persoane care incearca sa intervina.Nu stiti ce e in sufletul ei, nimeni nu stie, fata are nevoie de o prezenta materna ca sa treaca peste dificultatile pe care le intampina.Fiti doar alaturi de ea si aratati-i ca o intelegeti, dar nu incercati sa ii impuneti anumite lucruri, vor inrautati doar situatia.

| Roxy1993 a răspuns:

Invata sa scrii corect, drrago, iar apoi revino cu intrebarea!happy