| DenisaMaria15 a întrebat:

Vreau ajutor, am mare nevoie … chiar nu mai pot. O sa zic pe scurt.Am o relație de 2 ani. Părinții mei nu sunt de acord cu el, nici nu vor sa auda sa îl aduc acasă sau ceva de genul, pe motiv ca este copil(e mai mic decât mine) ca nu are minte și nu are nimic de oferit. Eu m-am certat cu ei de multe ori din cauza lui, nu am vorbit cu ei luni bune. Am încercat tot dar degeaba. Eu ii cunosc familia și merg aproape zilnic la el acasă sau la petreceri in familia lui, însă el nici in ziua de azi nu îmi cunoaste părinții. Ideea este ca eu sunt dispusă sa renunț la ai mei Pt el, sunt in stare de orice Pt el și am luptat pana acum și pot lupta in continuare Pt noi, iar el știe asta. Doar ca spune ca s-a cam plictisit și ca ce relație e asta, el vrea sa merg cu el in vacante și sa ieșim seara târziu iar ai mei bineinteles ca nu ma lasa sa ies din casa după 10 Pt ca sunt mai stricți. El vrea ceva nebunesc Pt ca astia sunt cei mai frumoși ani și nu vrea sa i piardă asa, ca se simte închis și etc. A zis ca el vrea sa mai cunoască și alte fete, sa iasă cu ele, sa vorbească, sa își facă eventual și alte relații și ca dacă îmi convine și vreau sa stau cu el asa, bine, dacă nu asta e, el nu mai vrea asa. Vrea sa facă tot ce vrea și sa nu mai fie nevoie sa îmi dea mie vreo explicație sau ceva. Ce este de făcut? Sa accept sa stau cu el asa? De ce nu s-a despărțit de mine și a ales sa mi spună astea direct? De ce mai vrea sa fie cu mine? Eu cred ca nu ma mai iubește și o sa ma lase când pune mâna pe alta. Dar totuși are dreptate in legătura cu părinții mei, dar nu este vina mea și chiar nu am ce face. Ce e de făcut?

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce varste aveti amandoi?

| DenisaMaria15 explică (pentru Violleta2022):

Eu 18 și el 16

| Violleta2022 a răspuns (pentru DenisaMaria15):

Poate ar trebuiis a citesti un pic despre dezvoltarea copilului ca sa intelegi cum este cu dezvoltarea mult mai inceata a baietilor, la pubertate, fata de fete.
tu practic esti adult, el este inca copilas.
Ca om matur, ar trebui sa te preocupe cei de varsta ta sau un pic mai mari, nu copii mici.
Asadar, parintii tai au perfecta dreptate!
Aici chiar nu vad nimic strict in decizia lor, doar una matura si corecta.
Se pare ca tu esti cea care nu esti capabila sa vezi realitatea si sa o intelegi.
da-i pace copilului aluia sa mai creasca si sa se maturizeze, iar tu, orietenteaza-te spre unul de anii tai, sau un pic mai mare.

| Freya1 a răspuns:

Esti cu un copil la pubertate, cum te astepti să se manifeste?
Nu mai pierde vremea cu astfel de băieți, ia si tu unul de varsta ta sau de un 20 de ani, ca poate e mai lucid decat mucosul ala cu arfe.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Pune și te linișteste în primul rând. Se vede clar ca e zăpăcit și se crede cine știe ce matur și ca trec anii pe lângă el când el nici măcar n-a terminat liceul. Vreau sa te întreb, chiar pentru unu de asta pui și te cerți cu ai tai și îți faci atâtea probleme? Pentru unu care îți zice pe fata ca vrea sa cunoască alte fete și nu ii pasa de tine? El e "înflăcărat", s-a umflat orezul în el pe românește și își da aere de mare adult când el gândește mai mult cu capul de jos. Tu trebuie sa arăți înțelepciune și nepăsare, sa te detașezi de el și să-i trântești ceva de genu : Pleacă, nu te tine nimeni cu forța ( asta râzând sa denote că ți se rupe de el). El nu te mai iubește ( și sincer nici nu prea cred ca a făcut-o vreodată) și asta se vede din acțiunile lui, dacă o făcea cu adevărat stătea și continua DOAR cu tine, nu aducea vorba de altceva sau altcineva. Lasă-l și găsește-ți pe unu mai mare ca tine ca voi fetele va maturizati mult mai repede ca băieții. De la unu de 16 ani n-ai ce sa ceri în materie de gândire.

| DenisaMaria15 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Dar in legătura cu părinții are dreptate … Adica ma gândesc ca dacă l-ar fi acceptat și l-as fi adus acasă ar fi fost altfel, iar alți băieți nu cred ca ar sta atât cu mine dacă ar fi fost in locul lui. Adica eu sa merg la el in familie și el după 2 ani de zile sa nu i cunoască pe ai mei …

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru DenisaMaria15):

Crede-mă ca părinții tăi au dreptate în ceea ce spun. Dacă el nu a vrut sa vina la tine să-i cunoască pe ai tai e clara treaba și mai aveți și 2 ani. Și de ce spui ca alți băieți nu ar sta cu tine dacă ar fi fost în locul lui? Un băiat calumea nu se teme de părinții fetei și dacă e ok la caracter, la gândire și tot nu are efectiv de ce sa se teama pentru ca el le demonstrează ca e om ok. Și crede-mă ca nu e tocmai ok la vârsta asta sa fii cu unul de 16 ani. Nu-ți poate oferii nimic ( pe orice plan), cap pe umeri nu prea are și e imatur ca naiba. Și dacă ai tai nu l-au acceptat, eu de-al naibii ți-aș fi spus sa ma prezinți ca să le arat cum sunt și sa nu-și facă probleme

| DenisaMaria15 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Nu ai înțeles, el vrea și a vrut de la început sa îmi cunoască părinții doar ca ei nu au acceptat. Nu au vrut nici sa l vadă nici sa auda de el și au zis sa nu l prindă la ei in casa ca îl dau afara … el a avut răbdare și a sperat ca o sa se schimbe ceva și ca intr o zi o sa accepte și o sa fie normal așa cum trebuie o relație dar nici acum nu s-a schimbat nimic. și in astia 2 ani nu l-am adus niciodată la mine pentru ca nu vor ai mei. de asta zic ca nu știu dacă ar fi acceptat cineva situația asta așa.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru DenisaMaria15):

Păi pana la urma au dreptate ca e doar un pusti de 16 ani care nici de anii aia nu gândește. Lasă-l să meargă la alta ca mai mult o sa te facă sa suferi. Cred ca e prima ta iubire și de asta te consumi atât dar crede-mă ca el chiar nu merită. Măcar dar măcar de era mai matur mai spuneam sa lupți cât de cât dar dacă el după 2 ani tot nu vrea sa lupte și deja abandonează... Nu merita osteneala ta

| Iunicu a răspuns (pentru DenisaMaria15):

Mergi acasă și spune părinților tăi că ai un nou iubit. Are 40 de ani și motocicletă.
Spune-le că nu ești prea încântată fiindcă miroase a bere și fumează niște țigări pe care le rulează singur.
Dar are bani fiindcă deține un salon de masaj unde lucrează numai fete frumoase.

| DenisaMaria15 explică (pentru Iunicu):

De ce încerci sa ma faci sa ma simt prost de parca eu nu știu ca gândirea lor nu e buna, ce pot sa fac dacă ei așa gândesc. Eu nu vreau pe altcineva mai in vârsta

| Iunicu a răspuns (pentru DenisaMaria15):

Dacă asta ai înțeles tu din mesajul meu îmi pare rău.
Voiam să subliniez că poți spune părinților tăi că poți alege pe cineva mai rău din punct lor de vedere.
Ei pot visa la un băiat pe gustul lor pentru tine dar cine trebuie să fie fericit într-o relație?
Sunteți tineri, va doresc mulți ani împreună dar cu siguranță veți întâlni și alți parteneri care va vor aduce fluturi in stomac. Viața abia acum începe.

| Aditu94 a răspuns:

Buna Denisa.ce varsta zici ca ai tu cat si prietenul tau?
Prima si prima data ascultati parintii. apoi nu ii lua tare.iai cu usurelul..convingei,mai ales pe mama ta, spune-i ce fel de baiat ai cunoscut, laudal ca sa creasca in ochii ei si al tatalui tau. Faptul ca este mai mic, nu e motiv de ingrijorare..gandirea asta comunista ca daca un baiat sau o fata e mai mica decat partenerul ei/lui nu are ce sa ofere sau ce sa faci cu ea..asa nu ajungi nicaieri..parintii tai trebuie sa inteleaga ca lumea s-a schimbat si nu mai e nimic din ce stiau ei candva..Parintii tai trebuie sa inteleaga ca la un moment dat, tu, te vei marita cu el si nu ei. Cel mai bine este sa discuti cu mama ta si sa lasi timpul sa curga..nu le spune ca ai o relatie..ca se vor gandi unde nu trebuie. zile ce consideri ca vor sa auda. succes

| Iunicu a răspuns:

Intreaba-ti părinții ce ai tu de oferit într-o relație spre deosebire de el?
Faptul că nu ai independență în decizii este datorat faptului că depinzi financiar de părinții tăi.
Renunți la părinți pentru el, dar el vrea?
Ești capabilă să te autosusții dacă el dispare din viața ta?

| marniii a răspuns:

Chiar e copil si tu esti proasta ca te porti de parca aveti cine stie ce relatie, nu ceva adolescentin. Asta nu e iubire. Nu are prieteni cu care sa faca lucruri nebunesti? Cei mai frumosi ani sunt la 20. Acum ar trebui sa-si vada de liceu si tu sa-ti cauti un om major. Daca spui ca alti baieti n-ar sta cu tine asa, inseamna ca asa te-a facut el sa crezi. Trist ca lasi un mucos sa te joace pe degete.

| DenisaMaria15 explică:

Eu cred ca el pur și simplu nu ma mai iubește, sau probabil nu a făcut o niciodată. Dacă tot am stat 2 ani împreuna și am luptat amândoi de ce ar renunța acum … vrea sa își mai trăiască viața și sa nu stea închis cu mine intr o relație. as accepta sa îl las sa și trăiască viața dar nu pot sa suport gândul ca el e cu alta, se pupa cu alta, vorbește cu alta in timp ce e cu mine …dar nici dacă ma despart iar nu pot, e mai rau … pana acum nu m-a înșelat niciodată. Plus ca știu ca el s ar îndrăgosti și m ar lasa când ar da de alta …