| Diiiia a întrebat:

Hei,am o intrebari:cum este corect îngânfat sau îngâmfat? Si de ce? Dau funda la raspunsul complet.

5 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

Corect este îngâmfat, insa in dictionarele mai vechi se poate gasi si cuvantul "îngînfat" (da, cu "î").

| JohnnyWylde a răspuns:

Ingamfat e forma corecta. Nu pot explica de ce. Este pentru ca asa este.

| pustoaica18 a răspuns:

ÎNGÂMFÁT, -Ă, îngâmfați, -te, adj. (Adesea substantivat) Care are o părere foarte bună despre sine; încrezut, fudul; vanitos, orgolios, infatuat.

| Diiiia explică (pentru pustoaica18):

Stiu ce inseamna. Vreau doar sa aflu cum se scrie corect

| pustoaica18 a răspuns (pentru Diiiia):

Ingamfat