| Mia999 a întrebat:

Hei, am o nelamurire! Ce e acela "obiectiv foto", stiu ca se foloseste la aparate DSLR. dar la ce ajuta? multumesc, ofer fundita.

5 răspunsuri:
| Grimmjow69 a răspuns:

Obiectivul foto (lentilă fotografică sau obiectiv ) este un dispozitiv optic prin care este direcționată lumina pentru a forma o imagine în interiorul unei camere foto, pe un film sau un senzor digital.

| snzpaul a răspuns:

Obiectivul este lentila, cea cu care faci poza, prin care poți vedea imaginea.
Ajută pentru calitatea pozelor și fiecare are dimensiunile (zoom-ul) sale.

| IulianArt a răspuns:

Obiectivul foto este acela care te ajută să focalizezi sau să schimbi dimensiunea de focalizare tot acela are și un anumit număr de inch depinde de tine sau de fiecare fotograf
Oricum orice aparat foto are un obiectiv mai mic sau mai mare
Acum depinde ce fel de fotografii vrei să faci
Poți face fotografii și cu un obiectiv mai mic
Cum este al meu 18-55mm sau 50-108mm acum depinde ce obiectiv vrei
Contează și ce fel de aparat folosești
Nu oi știi eu atât de bine în detaliu dar sunt fotograf de 2 ani așa totuși am învățat ceva
Adică puțină experiență tot am.
Ajută la ați mări viziunea focală sau zoom-ul pe care îl faci atunci când miști sau schimbi pe focalizare
MF=Focalizare Manuală
AF= Focalizare Automată.

| angelikgirl a răspuns:

Http://www.clubulfoto.com/alegerea-unui-obiectiv-tipuri-si-utilizare/ aici ai totul detaliat sper ca ti-am fost de ajutor^_^