| Anamaria_Mocanu_1998 a întrebat:

Hei,am o problema, am aproape 16 ani si am un priieten de 18 ani sunt de 9 luni cu el,tin enorm de mult la el, insa parintii mei nu sunt de acord ca eu sa fiu cu el.Am incercat sa le povestesc despre el, dar din pacate chiar nu vor sa auda despre asta, cred ca sunt prea mica pentru a avea un iubit ...si chiar nici in alte situatii,nu ma inteleg deloc cu ei,mai ales cum sunt altii si spun ca au macar o relatie buna cu mama lor, le pot spune totul dar mama niciodata nu ma intelege, e foarte dura...ma cert cu ea in fiecare zi.Ce as putea face ca sa ma inteleg mai bine cu ea? Macar sa incercam sa povestim, sa ii pot spune despre iubitul meu, la care tin enorm de mult
.Va rog frumos ajutati-ma!
DAU FUNDITA LA CEL MAI BUN RASPUNS

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Macar le-ai spus si ca el este major si tu esti inca minora?

| darrio2007 a răspuns (pentru Anamaria_Mocanu_1998):

Aici e problema.

| Anamaria_Mocanu_1998 explică (pentru darrio2007):

Mda...

| darrio2007 a răspuns (pentru Anamaria_Mocanu_1998):

Si le dau dreptate. Daca nu le-ar pasa de tine te-ar lasa sa faci ce vrei.Ei sunt trecuti prin viata mai mult decat tine. Dupa catva timp ai sa te intorci la ei cu coada intre picioare. Fara sa te jignesc.Pentru ca el s-a dus cu alta fata.

| Anamaria_Mocanu_1998 explică (pentru darrio2007):

Uite cum e, macar de ar intalegi si mi-ar da o sansa, sa vada ca nu e chiar asa ...si el isi doreste sa se intaleaga cu ai mei, si sa nu stam sa ne ascundem de relatia asta.Si nu cred ca s-ar duce la alta fata sincer, putea sa mearga si cat timp am luat pauza aia, dar nu a facut-o, m-a asteptat...

| RainmakerX a răspuns:

Buna!
Este complet normal sa se comporte asa. Acesta este comportamentul unor parinti carora le pasa de tine si au dreptate in ceea ce fac, esti oarecum mica.Tu ai 16 ani...ei au mai mult de dublul varstei tale, au vazut multe lucruri in viata si au experienta.
2 ani diferenta nu este atat de mult pana la urma. Daca avea 21 de ani tipul sau asa atunci nu aveai nicio sansa sa-i razgandesti. Dovedeste-le ca esti destul de mare ca sa intelegi in ce consta o relatie,fii pozitiva cu ei (nu va certati, orice ai face! Renunta tu daca vezi ca incepe o cearta!)
Din contra, mama ta te intelege, de aceea este dura, isi da seama ca ai si tu o varsta destul de frageda si toate cele.
Ai 15 ani, la varsta aceasta sentimentele te coplesesc, nu stii ce se intampla cu tine, azi te indragostesti maine te desparti. Ei nu vor sa te faca sa suferi degeaba...Asteapta,altceva nu ai ce sa faci. O sa cresti si dupa o sa ai cati iubiti o sa vrei. Explica-i prietenului cum sta treaba si fa-l sa mai astepte. O s-o faca daca tine la tine, daca nu atunci lasa-l sa plece.

Deci, ai 15 ani, tie ti se pare ca esti prea mare sau ceva? Un om de 90 de ani ce sa mai zica atunci?
Esti doar la inceputul vietii, ai timp pentru toate.Nu poti sa faci nimic altceva decat sa te bucuri de copilarie si sa astepti.
Tipul ala are si el nevoile sale specifice varstei...Intelegi tu.Parintii tai realizeaza ca probabil acel baiat este o persoana slaba daca nu si-a putut gasi pe cineva apropiat de el la varsta.
Stiu ei ce e bine pentru tine. Nu o sa te lase sa te autodistrugi atat de usor.
Succes!

| Anamaria_Mocanu_1998 explică (pentru RainmakerX):

Hei,uite eu nu sunt chiiar de 9 luni cu el, daca ma gandesc mai bine am mi mult timp cu el il cunosc de vreo 6 ani,si acum un an am mai fost cu el si am spus sa luam o pauza,pentru ca sunt prea mica,si poate peste ceva timp vor accepta si ai mei,dar degeaba,sincer in el am cea mai mare incredere,tot timpul cand ma cert cu ai mei,la el ma descarc,si el ma sustine tot timpul,imi explica ca nu e bine,sa incerc sa fac ce vor, sa nu le mai raspund si chestii, si nu as puteaa renunta asa usor la el, e ca si cum ar fi cel mai bun prieten al meu, am inceput sa tin enorm de mult la el...

| RainmakerX a răspuns (pentru Anamaria_Mocanu_1998):

Daca va cunoasteti de atat de mult timp atunci este cu totul altceva, asta inseamna ca nu este genul acela care sa-si bata joc...O sa te astepte, altceva nu prea are ce sa faca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, cred ca cel mai bine e sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui ca ai vrea sa deveniti mai apropiate, sa comunicati, sa vorbiti despre orice... Si ca scopul e acela de a primi sfaturi de la ea, avand mai multa experienta ca sa nu comiti greseli de care sa iti para rau pe viitor. Spunandui asta ii dai de inteles ca tu esti constienta ca inca esti mica si nu poti lua anumite decizii singura. Spune-i asa si vei vedea ca o sa aprecieze, multe mame vor sa isi faca loc in viata fetelor lor, dar nu stiu cum. Asa ca fai tu loc, si spune-i ca scopul pentru care faci asta este sa nu va mai certati... Cat despre iubit. e normal sa nu fie de acord, esti inca mica si nu vrea sa ai de suferit, spune-i ca nici el nu e mai mare ca tine... Adica sunt doar 2ani diferenta si ca nu faceti nimic rau...happy Sunteti ca doi prieteni, un pic mai apropiatihappy Bafta!

| Anamaria_Mocanu_1998 explică (pentru anonim_4396):

Am incercat si cum soui tu, dar nu reusesc. sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai incearca o data... Cand iti doresti un lucru trebuie sa insisti pana il obtii. Daca nu vei reusi in curand, asta e... Ai zis ca tu tii la baiatul acela si se pare ca si el la tine, atunci nu il lasa. Si eventual spune-le alor tai ca ai facut-o.(ca l-ai lasat) Totusi, mai incearca o data cu mama ta.

| Cristinaaa57 a răspuns:

Asa mi se intampla si mie... daca tu ti la el mult fi cu el, si zic sa mai lasi parerea parintilor tai, adica ai o viata trebuie s-o traiesti dupa deciziile tale, nu poti sa faci doar ce zic parinti, e ca si cum viata ta e controlata de parinti...stiu,nasol