| inn a întrebat:

Hei, buna stiti cumva cum se procedeaza cu notele de la examenul de clasa a 8? adica daca iau mai putin de 5 la matematica mai pot trece la un liceu dupa care sa urmez o facultate? se mai aduna notele cu cele de la 5-8? multumesc >O

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Zvonuri.
Metodologia este aceeasi ca si in anii precedenti.
Uita-te pe site-ul Ministerului Educatiei :
http://admitere.edu.ro/2013/

Media de admitere este egală cu:

ABS + EN
______________

unde:
EN=media obţinută la evaluarea natională susţinută în clasa a VIII-a, (pentru absolvenţii de până în anul 2003 inclusiv media de la examenul de capacitate, pentru absolvenţii din perioada 2004-2007 media de la testele naţionale, pentru absolvenţii din 2008 si 2009 media la tezele cu subiect unic susţinute în clasa a VIII-a)
ABS=media generală de absolvire a claselor a V-a - a VIII-a;
MA=media de admitere.

5 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Media de admitere la liceu se calculeaza astfel :
Se aduna media de la evaluare ( intre teza de la romana si cea de la mate) cu cea a anilor 5-8 si se imparte la 2, rezultind nota finala.
La evaluare poti lua ORICE nota atit la matematica cit si la romana, nu e o limita de minim 5 la vreo disciplina.
Evident, daca ai note mai mari, ai sanse mai mari sa intre la liceul dorit ( probabil un profil uman sau sportiv).
In concluzie: nu e vreo conditie privind notele la admiterea in liceu!
succes!

| inn explică (pentru michelia):

Pai...asta este ceea ce ma ingrijoreaza : faptul ca am auzit ca in acest an nu se mai aduna cu mediile de la 5- 8. , ci doar notele de la examenul de capacitate happy

| michelia a răspuns (pentru inn):

Zvonuri.
Metodologia este aceeasi ca si in anii precedenti.
Uita-te pe site-ul Ministerului Educatiei :
http://admitere.edu.ro/2013/

Media de admitere este egală cu:

ABS + EN
______________

unde:
EN=media obţinută la evaluarea natională susţinută în clasa a VIII-a, (pentru absolvenţii de până în anul 2003 inclusiv media de la examenul de capacitate, pentru absolvenţii din perioada 2004-2007 media de la testele naţionale, pentru absolvenţii din 2008 si 2009 media la tezele cu subiect unic susţinute în clasa a VIII-a)
ABS=media generală de absolvire a claselor a V-a - a VIII-a;
MA=media de admitere.

| UtilizatorulN a răspuns:

Da, poti! Se face media examenelor + media pe 5-8.

| loorentzoo a răspuns:

Tu mai vrei sa faci si facultate cu note de 4? hai ca esti amuzant... facultatile au devenit din ce in ce mai serioase daca u nu esti in stare sa iti iei un amarat de examen de clasa a 8-a crezi ca o sa reusesti la facultate? Poate daca faci ceva gen biotera sau mai stiu eu ce.

| inn explică (pentru loorentzoo):

Am spus "daca". si poate nu vreau sa dau la profiluri de matematica. ca la asta nu ma pricep DELOC.si nu am NOTE de 4 am numai note de 8 9 10, insa la mate nu stiu nimic, desii am 7