| Shane a întrebat:

Hei!

Ce facultate trebuie sa urmez pentru a putea deveni ceva gen criminalist sau detectiv in omucideri?

As vrea ceva mai explicit gen ce trebuie sa fac in viitor si cum sunt aceste meserii in Romania, daca sunt luate in serios sau nu. Stiu ca trebuie sa dau la academia de politie, dar as vrea sa imi explicati cum e aceasta meseria. Daca se merita sau nu in Romania. ( gen daca e ca in filme, catusi deputin laughing )

Funda!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cunoscut pe un sef al serviciului "Criminalistica". A facut Dreptul. Insa pentru asa ceva ar trebui sa ai vaste cunostinte din toate domeniile. Altfel nu te descurci. Criminalistica ESTE luata in serios. Insa, pentru a prinde criminalii, hotii si violatorii, va trebui sa inoti prin multe subsoluri. Va trebui sa ai un simt al observatiei deosebit. Eu de exemplu, daca intru intr-o camera, vad ceva numai daca este foarte placut si imi atrage atentia. In schimb, acel om de care spuneam, vede tot inainte de a intra pe usa si dupa ce iese descrie cu lux de amanunte tot, chiar si praful de sub mobila. Daca ai aceste abilitati si iti place sa umbli la orice ora din zi si din noapte pe coclauri, uneori fara sa te descalti 4-5 zile, fa-te criminalist sau detectiv in omucideri. Succes.

| Geo313 a răspuns:

Poti sa faci Facultatea de Drept pentru a deveni criminalist. Daca iti place sa faci acest lucru nu este greu, o sa iti fie bine si frumos.Sa stii ca este exact ca in filme, cu manusi, cu instrumente de masurare, cu analize etc, dar trebuie sa ai sange tare la omucideri, ca acolo ai de a face cu cadavre, si in facultate o sa mergeti si la Medicina Legala.Bafta!