| Shane a întrebat:

Hei!
Ce facultate trebuie sa urmez pentru a putea deveni ceva gen criminalist sau detectiv in omucideri?
Sau medic legist..tot la fel legat de crime si chestii.
As vrea ceva mai explicit gen ce trebuie sa fac in viitor si cum sunt aceste meserii in Romania, daca sunt luate in serios sau nu
Funda!

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pt medic legist iti trebuie facultatea de medicina generala(6 ani) si apoi specializarea aceasta care mai dureaza inca vreo 4-6 ani.Deci nu e usor.
Pt detectiv sau criminalist iti trebuie academia de politie, dar pana sa faci meseria asta e un drum mai scurt decat la medicina.
Oricum sunt meserii frumoase, dar trebuie sa inveti foarte mult...

| SabinaRsT a răspuns:

Facultatea de Medicina, sunt destul de banoase ca si meserii dar nu toti oamenii le pot face deoarece trebuie sa detii o putere de fier si sa fii imun la tot ce se intampla in jurul tau.

| residentevil89 a răspuns:

Si eu am vorbit cu cineva care lucreaza in criminalistica si sfatul meu este asa daca vrei medic legist iti trebuie facultate de medicina, dar cel mai bine e sa te duci la sectia de politie si sa te adresezi unei persoane care lucreaza in acest domeniu si o sa iti spuna tot ce iti trebuie, sper ca te-am ajutat