| Curioasa12349 a întrebat:

Hei! Ce fata are niste sfaturi pentru mine despre prima menstruatie (simptome, semne, etc.) Mi le poate lasa aici (cel mai lung raspuns primeste FUNDA)

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Depinzand de mostenirea genetica de la mama, prima menstruatie poate veni intre 13 si 17 ani!
Cel mai corecte ste sa vorbesti cu mama ta despre asta, pentru ca, mostenind-o pe ea, potis a aflii la ce varsta vei avea si tu ciclul menstrual si vei afla daca este regulat ori nu.
Tot mama iti va explica cum este cu igiena personala din timpul ciclului personal, cat si cea dintre menstre. Cum sa folosesti protectie si cum sa te comporti in timpul menstruatiei pana se termina.

| Curioasa12349 explică (pentru Violleta2022):

Am vorbit de milte ori cu ea, i-a venit la 11 ani jumate.

3 răspunsuri:
| zmmk20003 a răspuns:

Prima menstruație vine in jurul vârstei de 11-12 ani, însă daca ti-a venit mai tarziu, nu iti face probleme. Inainte sa vina, exista anumite simptome: mie mi se îngrășa parul foarte tare, iar coșurile sub piele au inceput sa apăra. Parul pubian incepe sa iti crească, si la fel cel de la subsuoara, iar la mine a crescut si pe picioare. Va suna cliseic, dar esti mult mai predispusă la căderi nervoase inainte de aceasta, si trebuie si ca igiena sa fie una mai dezvoltată: săpunel propriu pentru maini, dus pe corp zilni, sapunel pentru fata, creme, măști, cuverturi pe care sa le schimbi la 2 zile la perne. E posibil si ca un sân sa crească putin mai mult decat celălalt, nu iti face griji, e perfect normal

| Curioasa12349 explică (pentru zmmk20003):

1. Nu mi-a venit prima menstruatie
2. Am dureri, mari lombare si aproape de ovare, o fii pe drum ciclu?