| RedRose1 a întrebat:

Hei. cum pot face sa nu imi mai pese de ce spun altii despre mine? stiu ca nu trebuie sa pun la suflet ce zic sau sa nu imi pun mintea cu ei sau ca le e ciuda uneori si de aceea zic sau fac unele lucruri, dar totusi ma afecteaza.sad

4 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Nu trebuie să crezi ceea ce spun oamenii, dar nici să crezi că ei vorbesc fără de nici un temei.
Un lucru neadevărat nu ar trebui sa te afecteze. Tu știi adevărul despre tine, nu-i așa? Tu știi cum ești și cum poți deveni, știi că viața ta este mult mai importantă decât niște jigniri.
Să nu îți pese de ceea ce spune o persoană este greu, este foarte greu. La început, cu toate că îți dorești asta foarte mult, nu reușești. Nu reușești să-ți controlezi emoțiile, și te consumi degeaba.
Dar este în regulă, vei învăța și să ai mai multă încredere în tine. Pentru început, ai putea să asculți ce spun ceilalți despre tine, dar doar să asculți. Apoi reflecția la asta, și te gândești la cum ești tu de fapt. Dacă cineva are o părere proastă despre tine, asta este, nu toată lumea poate fi prietena ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E greu sa ignori, dar am invatat-o si eu cu timpul, acum unii chiar ma numesc o mare ignoranta, pur si simplu nu imi pasa ce spun. Eu ma cunosc pe mine, stiu cum sunt si ce fac si nimeni nu poate sa ma influenteze negativ, doar pozitiv.

| GYGYLATINO a răspuns:

Sfatul meu si de mine rade foarte multi in sat dar ii ignor sau foarte simplu imi bag castile in ureche si ma prefac ca asculta muzica si nu-i aud pentru mine e usor sa ignor persoanele care rade fiindca stiu ca daca ma consum tot nu rezolv nimica si oricum vorba aia dumnezeu vede tot ce se intampla si celor buni le da ceva bun in viata si la cei rai le va da o pedeapsa mica sti la ce ma refer. adica s-ar putea ca intr-o zi sa razi tu sa i afecteze pe ei dumnezeu ajuta mereu pe oricine

| Sieb a răspuns:

Supune tot ce ţi se întâmplă unui raţionament şi vei vedea că e inutil să de consumi. Repară cusururile care într-adevăr te pot transforma într-un om degradat şi închide urechile la gurile rele...cam atât. Nu e mare filosofie dar e nevoie de o cunoaştere de sine.