| cristina_1661 a întrebat:

Heihappy. De ceva timp (mai exact de cand a inceput vacanta) am inceput sa ma culc destul de tarziu - adica dupa 3 - si sa ma trezesc pe la 12-13. Cu alte cuvinte, mi-am dereglat de tot programul de somn. De 2 zile ma culc la ore mai normale (la 23, respectiv 21.40) insa am inceput sa am vise color care par foarte reale. Si cand ma trezesc nu ma simt foarte odihnita laughing Mai ales ca de fiecare data am dormit bustean vreo 6 ore, apoi pe la 3 m-am trezit...ieri am reusit sa adorm la loc dupa vreo 2 ore, dar azi nici pomeneala...
Nu pot sa zic ca din cauza viselor nu pot adormi, dar totusi...
Deci: 1. Ce pot sa fac ca sa-mi "reglez" somnul? Ca incepe iar scoala si nu mai pot continua asa, mai ales ca imi pierd jumatate de zi dormind.
2.Stiu ca s-a mai intrebat de multe ori, dar ce genereaza aceste vise atat de puternice?
3. Ce pot sa fac ca sa dorm mai bine?
Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre :*

Răspuns Câştigător
| adelutza_9680 a răspuns:

Ar trebui sa te culci mai devreme si sa iti reglezi din nou somnul.Si mi-e mi se intampla in vacanta, dar incerc sa revin.Cat despre vise, cred ca sunt generate de faptul ca nu esti odihnita.Incearca sa te culci cu fiecare seara inainte cu o ora ca noaptea trecuta(ex:ieri te-ai culcat la 1, azi la 24). La mine a functionat, daca te culci la ora 21, fiind obisnuita la 3, te vei da complet peste cap.Mult noroc!

1 răspuns:
| Muffins a răspuns:

In fiecare an trec prin asta... te inteleg. solutia mea este foarte simpla ma culc tarziu si dimineata ma trezesc devreme. pe parcursul zilei nu simt nicio schimbare insa pe la ora 10 imi e deja somn si ma culc. asa iti reglezi programul de somn repede si eficient!:d si ca sa dormi mai bine inainte sa te culci bea o cana cu lapte cu putina miere si vei dormi bine!

bafta:*