| DeliaMaria123 a întrebat:

Hei, fata pe care o credeam cea mai buna prietena a mea, a prins si ea fite, iese cu mine doar cand nu are cu cine iesi, ea iese mai mereu are cu cine, si e prefacuta dar totusi are prieteni, iar eu o am doar pe ea, niciodata nu mi-am cautat altii prietenii crezand-o pe ea singura prietena.
As vrea sa nu mai vorbesc cu ea dar la scoala nu am cu cine sta.dar nici asa nu mai suport.
As vrea sa imi fac prietenii noi dar nu stiu cum :/ vreau sfaturi cum sa imi fac prietenii, va rog :/

2 răspunsuri:
| HighByTheBeach a răspuns:

Buna, Delia!
In primul rand, incearca sa fii tu insati. Comporta-te asa cum o faci in fiecare zi. Cine o sa aiba nevoie de tine o sa te accepte asa cum esti, cu toate defectele tale.
Socializeaza tot mai mult atat in viata de zi cu zi, cat si virtual (de exemplu pe facebook).
Incearca sa ai o dispozitie buna, nu fi morocanoasa cu persoanele cu care vrei sa te imprietenesti.
Odata ce ti-ai facut prieteni evita sa:
-te lauzi
-dezvalui toate detaliile despre viata ta de la primele conversatii
-nu fa remarci grosolane
-nu dezvalui necazurile tale, slabiciunile pentru ca daca perosana X este doar o prefacuta, se va folosi de cele spuse de tine.
Nu uita, cheia este sa nu fii timida!

| DaDuX1 a răspuns:

Fi fericita. Nu o mai baga in seama. Vorbeste cu alti colegi, radeti. Nu e nevoie sa le spui ce simti. oricum te vei simtii mai bine dupa.