| Loredana96 a întrebat:

Buna,din noiembrie 2012 am inceput o relatie cu un baiat pe care il plac de cind aveam 10-11 ani.Primele 6 luni a fost frumos,ca orice inceput de relatie.El pentru mine era unicul baiat,era cel mai bun,m-a orbit.Dar pe urma tot aflam de unele conversatii exagerate cu unele fete, il intrebam daca e adevarat el spunea ca da, pur si simplu vorbea cu ele.Ma mintea.In august am incheiat relatia.Mi-a fost extrem de greu,de aceea am si plecat pentru o luna la bunica, la tara, ca sa nu il vad si sa il uit.Am stat o luna la bunica, dupa m-am intors acasa, il vedeam saptaminal pe drum da nu simteam ce simteam inainte.Recunosc mereu imi era gindul la el, dar totusi.
Deja la inceputul anului 2013, am inceput si eu sa ies, mi-am venit in fire.Ieseam in oras cu prietenii, si iata ca in gasca mea de prieteni era si el vreau eu sau nu, dar aveam prieteni comuni.Intr-o seara a venit el la mine cu o propunere, sa fim prieteni.M-am inervat foarte tare m-am descarcat de tot.I-am spus tot ce aveam pe suflet, tot ce ma durea.Si intr-un ton cam rece.I-am spus sa uite de mine, i-am spus ca nu putem fi prieteni, ca el pentru mine nu exista.Dar in suflet simteam altceva.De atunci el nu ma m-ai cautat. Pina la inceputul verii anului acesta.In iunie m-a prins odata pe drum in oras,m-a oprit, m-a intrebat daca vreau sa ne primblam putin in parc, am acceptat dar fara nici o intentie.Si a venit si momentul cel mai neasteptat.M-a apucat de mana, m-a cuprins si uitindu-se la mine in ochi si-a cerut scuze pentru tot ce a facut, a spus ca vrea sa fim impreuna si ca s-a schimbat.In momentul acela nu am putut sa nu spun da.Mda,din nou impreuna...Primele doua luni,vorbeam toaa ziua,ieseam impreuna, chiar credeam ca el tine la mine.Din august iarasi s-a racit fata de mine, vorbeam odata la 2 zile si ne vedeam de 2 ori pe saptamina.Acum s-a inceput scoala, nu am vorbit 2 saptamini, nu mi-a dat nici un semn de viata.Inteleg ca e ocupat,si eu sint ocupata, invatam amindoi bine.Dar doar un sunet, un semn de viata, de altceva nu am nevoie.Nu am vorbit de pe 31 august pina pe 13 septembrie.Ieri mi-a scris ca prin minune,ca ii este dor de mine,doreste sa ma vada.OK am stabilit sa iesim impreuna putin in oras, atunci si am vrut sa vorbesc deschis cu el, sa ii zic tot ce ma deranjeaza.Am iesit cu o prietena de a mea, el a venit mai tirziu la fel cu prietenii lui.Cind i-am spus ca ma duc acasa, el a spus ok.Ma asteptam sa mearga cu mine, dar nu, a ramas asezat pe scaun cu gasca.Am plecat singura.Pe drum ma tot gindeam la noi doi,eram confuza, nu stiam, nu inteleag nimic.Am ajuns acasa, am incercat sa adorm, degeaba...am luat telefonul, m-am uitat la pozele noastre cu o oarecare dezamagire.
Pun prea mult suflet in relatia asta.Nici nu mai stiu cum sa reactionez.
Astept sfaturi va rogsad

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Ai inima franta, dar bine ca n-ai bikinii zdrente; e si asta un lucru bun!
Draga mea, serios vorbind, prima oara s-a racit relatia dupa sase luni, acum, dupa doua luni, maine, poimaine se va raci dupa doua saptamani. Crezi ca vei putea avea vreodata o relatie serioasa cu el? Ma indoiesc!
Ai avut ambitia sa renunti la el o data, si usor nu ti-a fost; de ce n-ai renunta si a doua oara, si definitiv?!
In loc sa-ti petreci tineretea razand, distrandu-te, vrei s-o risipesti asteptand ca el sa se indrepte?!
Gandeste-te bine, caci timpul zboara repede, si inapoi nu il mai poti intoarce!

8 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Mda in general cand ierti un baiat a2a, a3a oara e ca si cum i-ai permite sa-si bata iar joc de tine. cel putin asa am observat. sfatul meu detaseaza-te de el, trateaza-l cu indiferenta pentru ca daca ii pasa de tine era mereu langa tine nu doar atunci cand isi aducea aminte. cum sa reactionezi? Cu indiferenta!

| Adry05 a răspuns:

Mda, se vede ce s-a mai schimbat. Eu zic sa te desparti de data asta definitiv de el pentru ca se vede ca nu merita efortul. Stiu ca e greu, si se foarte evident cat suferi din cauza asta si chiar m-a intristat putin povestea ta dar nu are rost. E o deviza buna : mai bine suferi acum putin si iti trece, decat sa suferi in fiecare zi cate putin si dupa sa suferi si dupa despartire. Am drepatate? Fa ceea ce consideri tu ca e corect dar ti-am zis, te-as sfatuii s-o termini cu el.

| wolder a răspuns:

Eu spun ca te ignora total si nu-i pasa de tine
si da pui pera mult suflet, ar trebui sa nu-ti mai pese de el
daca te iubeste te cauta si daca il iubesti de ce astepti sa te caute el si n-o faci tu?

| neutrino a răspuns:

Prima data se numeste greseala, esec, etc. Apoi, persistand in greseala, se numeste prostie. Din aceasta cauza omul are pe langa inima, si un cap. Pe viitor, te sfatuiesc sa apelezi la functiile lui.

| Danysan a răspuns:

E prea Infantil sa stie sa se poarte Intr-o relatie -Nu renunta la el comunicati.Si spune-i ce nu iti comvine -Nu gata -ca nu te-a condus acasa si ca nu te-a sunat rupi totu.Maturizeaza-te si treage-l si pe el dupa tine. Daca nu te iubea in PANA MEA crezi ca ar Fi mai alergat sa se impace cu tine -Fetita naiva te iei dupa aparente.Cate relatii ai avut sa stii cum e bine intr-o relatie si cum nu? Mai ai de invatat -nu rupi o relatie pentru ca nu te suna respectivu stai lina...

| varcolaccc a răspuns:

Tratează totul mai cu indiferenta. Ai grija ca poate iar o sa te faca sa suferi.

| alexandra3115 a răspuns:

Parerea mea e sa il tratezi si tu la fel cum te trateaza el pe tine sa te faci ca nu prea iti pasa de relatia asta chiar daca iti e greu! sa vada si el cum te simti si ce greu iti este sa vezi ca lui nu ii pasa! din cate am vazut nu prea ii pasa de tine mai mult esti asa ca o distractie, cand isi aminteste de tine si asta cam rar vine si iti vorbeste! Deci fate ca nu iti pasa si sa vezi cum iti ofera mai multe afectiune sau in cel mai rau caz relatie se duce pe apa rambetei! Mult succesc! Funda? love struck

| MonikaFrmushika a răspuns:

SA TE DESPARTI DE EL? Ar fi foarte bine daca ai putea aseza pe o foie motivele pentru care ar fi bine sa te desparti de el si cele pentru care ar fi mai bine sa ramai cu el.Imagineaza-ti relatia ta cu el peste un an si imagineaza-ti viata ta fara el peste un an.Care imagine ti se pare ca este mai ok pentu tine? Ce castigi si ce pierzi? Cum iti este mai bine? Cand analizezi cele doua imagini fi atenta sa te gandesti la toate aspectele: prietenii tai, la starea emotionala, daca ai indoieli sau nu, daca ai incredere in cel de langa tine sau nu, etc. FUNDA DACA SE POATE!