| bunicisibuni a întrebat:

Hei! La anul trec a 9-a si vreau sa ma duc pe mate-info(intesiv informatica). Ideea e ca eu nu prea am facut enegleza in gimnaziala si am tot avut profesorii schimbati. Si in vara vreau sa fac meditatii la engleza ca tot dau bac la engleza si as vrea sa ajung B2. Insa o prietena mi-a zis ca nu pot invata engleza etc. :/ Adica chiar imi doresc asta si a inceput sa-mi placa chiar. Ce parere aveti? O pot invata? big grin

2 răspunsuri:
| Robert-Nick_Revnic_1996 a răspuns:

Nu-ți face griji. Dacă îți dai interesul și ești atent la ore poți învăța engleza destul de ușor.Plus că toate calculatoarele și telefoanele sunt în engleză.o vezi pe toate gardurile. Exact așa am fost și eu. Până pe a opta nu am făcut engleză serioasă și nu prea știam mare lucru.La început e mai greu puți, dar cum spuneam, dacă ești hotărât să o înveți e destul de ușor/Îți sugerez să mergi și la olimpiade chiar dacă nu știi mare lucru, deoarece te ajută mult să te evaluezi și să te pregătești deopotrivă. Poți asculta melodii în engleză sau să te uiți la filme.Replici tot îți rămân în minte...Răspunsul e da:o poți învăța.Nu lua în seamă toate persoanele invidioase.

| Hapa_Vasy_1988 a răspuns:

Dac esti atent, ai ambitie si crezi ca poti sa o faci atunci poti!