| anonim_4396 a întrebat:

Hei, ma simt tot mai singur. Chestia asta e din februarie anul trecut cand am avut o depresie si mi-am revenit singur usor usor. Eu as vrea sa am pe cineva cu care sa vorbesc mereu. Am cativa prieteni, dar cum sunt a 12 a cam toti ne vedem de invatat. Mai am prieteni si in a 11 a dar s au pus si ei de invatat pentru simulari si pentru a stapanii mai bine unele lucruri si vorbim putin numai cand ne vedem la scoala.
Eu ma simteam bine cand mergeam pe jos o distanta lunga insa imi displace ca mi s-a luat tot mergand singur. Ma gandeam sa mi fac prietena insa ar fi momentul prost pentru ca nu stiu pe unde voi ajunge la facultate si o sa fie greu mai ales la inceput de relatie. Nu stiu ce sa fac. Simt ca o durere in interior, dar nu e fizica. am 19 ani

3 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Probabil ai experimentat anxietate, stări de tristețe, însă nu depresia. Depresia înseamnă mult mai mult decât atât.
Chiar dacă e o perioadă mai tensionată, stresantă, aglomerată din viața ta, nu trebuie să ignori interacțiunea socială. Îți poți face o prietenă chiar și acum...e doar bacalaureatul și cred că îți permite să-ți faci puțin timp pentru a vorbi cu ea sau cu alți prieteni de-ai tăi. Fă-ți un program pentru învățat, de la care să nu te abați, iar o parte din timp dedic-o pasiunilor tale, contactului cu oamenii. Indiferent de cât ar spune unii că e vârsta la care trebuie DOAR să înveți, nu este așa. Într-adevăr, învățatul e un aspect care nu trebuie neglijat deloc, dar nici nu poți sta închis doar în casă... asta ca să-ți menții sănătatea psihică măcar pe linia de plutire. Sfârșitul adolescenței, respectiv vârsta adultului tânăr reprezintă perioade propice pentru dezvoltarea unor tulburări de personalitate, așa că găsește tu propriul echilibru între studiu și pasiuni.

| NevermindXEXEXD a răspuns (pentru anamariarot):

Pe primul semestru am fost determinat sa invat si sa fac cat mai multe eseuri la romana sa scap de ele. Acum sunt mai liber si as putea sa echilibrez timpul de stat cu prietenii cu cel de invatat... ba chiar as invata inainte ca sa fiu motivat ca apoi sa pot iesi. Insa nu pot sa ma duc in oras sau in parc la cei de varsta mea si sa le zic hei, ma numesc X am 19 ani si vreau sa fim prieteni...

| anamariarot a răspuns (pentru NevermindXEXEXD):

Așa e, ar fi cam ciudat să faci asta, dar poți cunoaște persoane noi prin intermediul prietenilor pe care îi ai deja: ieșiți în oraș împreună și acolo mai vin și alte persoane, stați pe hol la școală în timpul pauzelor și mai discutați cu alți colegi(bacalaureatul e un subiect bun, mai ales dacă respectivele persoane sunt tot în clasa a XII-a). În ciuda reputației pe care și-a făcut-o tinder-ul, am cunoștințe care și-au făcut prieteni buni de acolo, nu e neapărat pentru a găsi pe cineva cu care să întreții raporturi sexuale