| Cricy a întrebat:

Hei! Stiu ca e o intrebare groaznică dar vreau sfaturi. Sunt prea sensibilă. La exterior sunt genul ala de fata indiferenta, rece, dar la interior orice insultă sau ceva e pusă la suflet. Sunt afectată chiar foarte tare de chestiile astea si cand ajung in casa ma închid in dormitor si incep sa plang. M-am saturat sa am ochii rosii mereu si toti sa ma intrebe ce am. Vreau si eu un sfat...

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Hmm...

Cum sunt personele din anturajul tau?

Nu stiu de ce, dar mi-a venit instant acest gand.
Cum sunt persoanele care te inconjoara, prietenii tai?

Ceva ma face sa cred ca esti inconjurata pe persoane toxice, si de asta intreb.

Acum desigur, nu noi ne alegem familia, sau colegii in cazul in care esti la scoala/liceu/facultate/munca, insa prietenii ni-i putem alege, iar daca alegi sa ai aproape niste persone potrivite, ele te vor ajuta sa treci peste aceste obstacole.

As vrea sa-ti dau mai multe sfaturi insa nu stiu, nu prea am detalii la care sa fac referire.

Incearca sa-ti spui ca persoanele care te insulta nu te cunosc, si nu au niciun drept sa te judece, prin urmare nici tu nu trebuie sa pui la suflet asta.

Fara sens:
https://www.youtube.com/watch?v=dK7MPBsS4Q4

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ia antidepresive! Te vor schimba rapid. Vei deveni indiferenta si te vei desensibiliza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jignirile tii se aduc pentru ca fiecare isi reflecteaza defectele asupra ta si pentru ca esti diferita de ceilalti Iti provoci singura suferinta

| Demetrov a răspuns:

Eu am fost in situatia ta, m-am luptat foarte mult acum 4 ani cu depresia din aceasta cauza. O persoana nu jigneste fara motiv, asta iti spun eu cu siguranta, eu eram jignit pentru ca la randul meu jigneam. Am reusit treptat sa trec treptat prin „ faza " asta. Pretul pe care l-am platit a fost unul destul de mare, am devenit si eu un jeg de om, rece la interior, mai pe scurt fara sentimente. Invata sa iti raspunzi intotdeauna la intrebarea „ De ce? " este foarte esentiala aceasta intrebare in tot ce faci tu. Stiu ca nu este un raspuns ce te-ar putea ajuta, dar poti tine intr-o oarecare masura cont de el

| StevenMetalhead a răspuns:

Hey Cricy. Deci deja depinde de tine cum accepți insulta respectivă. Dacă eu îți zic de exemplu că "Ești o proastă", tu cum recepționezi această insultă? Doar este elementar faptul că, nu, nu ești proastă, doar trebuie să argumentez și la urma urmei, tu ai mai multe argumente să-ți demonstrezi ție-și că ești o fată de treabă.
Nu lua în serios ceea ce-ți zic cei din jur, trebuie să te ții pe picioare și să le zici că te cunoști pe tine mai bine, decât cred ei. Așa că nu plânge, mai ales dacă nu e corect ceea ce ți s-a zis.

| Ally450 a răspuns:

Sunt foarte multe persoane agresate în școli, chiar foarte multe. Nu este deloc stupid sa te simti asa... Am trecut si eu prin asta, chiar în primii ani de liceu. Încearcă să fii blândă cu tine. Sa te gândesti bine la ce ți se întâmplă. Nimeni nu te poate răni, daca tu nu îl lași.