| LidiaMarinescu a întrebat:

Hei...sunt clasa a 8a (care începe acum).ce îmi recomandați sa fac și ce sa învăț și la romana și la mate pentru evaluarea națională

Răspuns Câştigător
| lovecats123 a răspuns:

Eu trec a-9-a si iti dau un sfat pentru EN.Fa cate 2 teste atat la romana cat si la mate.Crede-ma functioneaza.Eu am luat in jur de 9, 40. Testele le luat din variantele de pe net din anii trecut sau din culegerile sugerate de scoala.Cred ca sti cum arata teste, poate ai mai facut pana acum.Clasa 8-a nu e asa de grea precum mi-o imaginam, am avut timp sa ma si distrez, si pentru celelalte materii dar pacat ca trece extrem de repede.Deci a trecut atat de repede incat aproape ca nu am aminturi din acel an.Rau mai e ca te desparti de colegi si dai evaluarea... Oricum daca faci asa o sa reusesti....Bafta

9 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
In primul rand cauta pe net programa la matematica si la romana pentru evaluarea nationala 2016.
Cauta pe edu.ro in arhiva subiectele date anii trecuti si rezolva din ele. Unde ai neclaritati, intreaba profesorii de la clasa fara sfiala ca e de datoria lor sa va indrume.
Dupa ce apare programa scrie-ti pe foi albe teoria si la romana si la mate si invata. Niciodata nu ai sa ai rezultate in practica daca nu ai o baza teoretica buna, crede-ma!
Fa temele la timp, cumpara cartile de teste sugerate la scoala si nu doar asa ca sa fie, utilizeaza-le. Fa un test in maxim 2 ore, apoi verifica. Nu te uita direct la raspunsuri, ca nu pacalesti pe nimeni... poate doar pe tine!
Nu este un examen atat de dificil. Te concentrezi, esti serioasa si vei vedea rezultatele!
Succes!

| KamaSutra a răspuns:

Depinde care e programa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

așteaptă să înceapă școala. ți se va spune ce și o să înveți pe parcurs.

| lovecats123 a răspuns:

***fa cate doua teste (in total 4) pe saptamana.si ce nu iti iese verifica -te in spate

| ardei795 a răspuns:

Pai ai putea sa faci un test si sa inveti ce nu stii sau ce nu esti sigura ca stii

| ardei795 a răspuns:

Apropo, si eu tot a opta sunt

| Pandaandra a răspuns:

Fa teste pe net, si ce s-a dat anii trecuti. SUCCES LA EXAMEN

| Homeopatie_Carti_1974 a răspuns:

Eu ti-as recomanda la matematica, pe langa exercitiile din culegeri, si rezolvarile video de pe canalul https://www.youtube.com/user/RezolvariMatematica.